Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pompa ciepła w co drugim nowym domu w Polsce [badanie]

Pompa ciepła w co drugim nowym domu w Polsce [badanie]

W Polsce od kilku lat można zaobserwować zmianę rodzaju stosowanych systemów centralnego ogrzewania. W nowych domach coraz rzadziej montowane są piece gazowe. Blisko 50% osób w 2022 roku wybrało pompę ciepła jako centralną jednostkę instalacji grzewczej. To wyniki raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl.

Pompa ciepła to główne źródło ogrzewania

Oferteo.pl, serwis łączący poszukujących usług z ich wykonawcami w styczniu 2023 roku przeprowadził badanie wśród osób, które w 2022 roku budowały dom. Wyniki badań zebrano w Raporcie o budowie domów w Polsce. Co z niego wynika?

Ekologiczne systemy CO cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju. Osoby budujące dom w 2022 roku najczęściej wybierały pompy ciepła jako główne źródło ogrzewania – aż 47%. Jest to o 17 punktów procentowych więcej niż w roku poprzednim.

Na dynamiczny wzrost sprzedaży pomp ciepła w Polsce zwróciło uwagę Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła. To piąty rok z rzędu, kiedy wzrost sprzedaży pomp ciepła przekroczył 100%. W 2022 roku liczba nowych urządzeń wyniosła 200 tys., a w tym:

  • 188, 2 tys. powietrznych pomp ciepła, 
  • 7,9 tys. wodnych pomp ciepła,
  • 7, 2 tys. gruntowych pomp ciepła. 

Drugim najpopularniejszym źródłem ogrzewania są instalacje z piecem gazowym. Takie rozwiązanie wybrało 31% inwestorów, czyli o blisko 8 p.p. mniej niż rok wcześniej. W 12% nowych domów zamontowano piece elektryczne.

Spadła też liczba deklaracji montażu pieców na paliwa stałe (o 9 p.p.). Obecnie taki system wybrano jedynie w 6% nowych domów, podczas gdy w 2021 roku było to 15%. W przypadku kolektorów słonecznych popularność jako główne źródła ogrzewania utrzymała się na poziomie 2%.

glowny rodzaj ogrzewania porownanie 21 i 22

System ogrzewania podłogowego

Istotnym elementem instalacji CO są też systemy oddawania ciepła w pomieszczeniach. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wodne ogrzewanie podłogowe, które wybrało 74% osób. 27% badanych zdeklarowało, że w swoich nowych domach zdecydowało się na montaż kominka.

Kaloryfery to znany i często montowany system oddawania ciepła w wielu lokalach mieszkalnych. Jednak w 2022 roku zaledwie 18% inwestorów zdecydowało się na montaż ich w swoich domach. Następne były systemy elektrycznego ogrzewania podłogowego (15%) oraz nadmuchy ciepłego powietrza (6%). W 2% nowych domów znalazły się grzejniki kanałowe.

Pomimo dostępności zaawansowanych systemów grzewczych, niektórzy nadal preferują klasyczne rozwiązania. Z badania wynika, że 1% inwestorów w swoich domach zamontowało tradycyjne piece kaflowe lub kuchenne.

sposob oddawania ciepla w pomieszczeniach

źródło: informacja prasowa Oferteo.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.