1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Japońska firma rozpoczyna budowę pierwszej fabryki pomp ciepła w Polsce

Japońska firma rozpoczyna budowę pierwszej fabryki pomp ciepła w Polsce

Firma Daikin Europe N.V. rozpoczęła budowę nowej fabryki pomp ciepła w Łodzi. Jest to pierwszy zakład produkcyjny Daikin w Polsce. Inwestycja o wartości 300 milionów euro, to największa inwestycja zagraniczna w naszym kraju w ostatnich latach. Zakończenie budowy planowane jest na kwiecień 2024 roku, a nowa fabryka rozpocznie działalność w lipcu 2024 roku.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Daikin rozpoczyna budowę pierwszej fabryki pomp ciepła w Polsce

Uroczystość inaugurująca budowę fabryki odbyła się w Ksawerowie koło Łodzi i została przeprowadzona według tradycyjnego japońskiego rytuału. Nowy zakład produkcyjny powstanie na działce o powierzchni 320 000 m2. Szacowana wartość inwestycji wynosi 300 milionów euro.

Decyzja o ulokowaniu nowej fabryki w Polsce wiąże się z wieloma korzyściami: pozwoli firmie Daikin na dostęp do największych zasobów wykwalifikowanych pracowników w Europie Środkowo-Wschodniej, da jej dostęp do innych rynków oraz możliwość korzystania ze stabilnych łańcuchów dostaw. Do 2030 roku zatrudnienie w zakładzie znajdzie 3000 osób.

– Daikin Europe świętuje w tym roku doniosły kamień milowy: naszą 50. rocznicę działalności w Europie. Działamy na rynku europejskim od momentu rozpoczęcia produkcji w 1973 roku w naszej pierwszej europejskiej fabryce w Ostendzie, w Belgii. W oparciu o naszą „Strategię bliskości” mamy lokalnie ugruntowaną pozycję i produkujemy blisko rynków, na których sprzedajemy. Dzięki inwestycji 300 milionów euro tutaj w Polsce, zobowiązujemy się do stworzenia 3 000 miejsc pracy do 2030 roku i rozwijania współpracy z lokalnymi dostawcami w Polsce przez wiele kolejnych lat – powiedział Masatsugu Minaka, Prezes Zarządu Daikin Europe N.V. i Senior Executive Officer, Daikin Industries, Ltd.

Wzrost popytu na energooszczędne pompy ciepła

Daikin zwiększa produkcję energooszczędnych pomp ciepła, aby zaspokoić rosnący popyt na rozwiązania oparte na czystej energii w ramach transformacji energetycznej w Europie. W nowej fabryce będą produkowane pompy ciepła dla budynków mieszkalnych.

Oczekuje się, że do roku 2025 rocznie w Europie będzie instalowanych co najmniej 3,5 miliona pomp ciepła, co oznacza wzrost o około 30% w skali roku.

Nowa fabryka wpisuje się w strategię „bliskości” firmy Daikin, zgodnie z którą wszystkie produkty sprzedawane w Europie są także tutaj opracowywane i wytwarzane, by zaspokajać lokalne potrzeby. Ten zakład produkcyjny, wraz z istniejącymi europejskimi fabrykami w Belgii, Czechach i Niemczech, będzie wytwarzał największą liczbę pomp ciepła Daikin w Europie.

– To największa w ostatnich latach inwestycja zagranicznej firmy w Polsce i największa w historii Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ostatnie lata są rekordowe pod względem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski. Atrakcyjność inwestycyjna Polski jest potwierdzona w różnego rodzaju rankingach eksperckich, a także ma odzwierciedlenie w ratingach polskiej gospodarki. Nasze atuty to przede wszystkim atrakcyjne położenie geograficzne, wielkość rynku, wysoko wykwalifikowane kadry, sieć uczelni czy zachęty skierowane do inwestorów – podkreśla minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

źródło: informacja prasowa

fot. wizualizacja zakładu produkcyjnego Daikin w Łodzi

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.