Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Popioły z elektrowni węglowych jako spoiwa hydrauliczne niezanieczyszczające powietrza

Popioły z elektrowni węglowych jako spoiwa hydrauliczne niezanieczyszczające powietrza

Grupa EKOTECH od początku 2018 roku przetworzyła 250 tysięcy ton popiołów węglowych na spoiwo hydrauliczne. Dzięki temu udało się obniżyć emisję CO2 o 50 tysięcy ton oraz znaleźć sposób na rosnący problem z zagospodarowaniem popiołów, które produkują w wyniku spalania polskie elektrownie.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Z 250 tys. ton popiołów powstało 100 tys. ton spoiwa hydraulicznego Tefra, które wykorzystuje się w inwestycjach drogowych, kolejowych i wielkopowierzchniowych oraz w budownictwie hydrotechnicznym. Jak pokazują światowe analizy, jedynie 60% ubocznych produktów w spalania podlega jakiemukolwiek przetworzeniu. Pozostała część zalega na składowiskach i jest zagrożeniem dla środowiska naturalnego.

Kamil Szczygielski, przedstawiciel Grupy EKOTECH, zauważa, że: „Składowanie popiołów wiąże się nie tylko z dużym obciążeniem środowiska naturalnego i degradacją krajobrazu. To także duże obciążenie dla elektrowni, muszących płacić za utrzymanie i zabezpieczenie składowisk, uiszczać podatek od gruntów, na których te składowiska się znajdują oraz podatek od składowania”.

Dane Grupy EKOTECH pokazują, że wzrasta zainteresowanie spoiwem hydraulicznym Tefra. Sprzedaż firmy w tym roku wzrosła o 25% w porównaniu do okresu analogicznego sprzed roku. Grupa szacuje, że już złożone zamówienia na drugą połowę 2018 roku pozwolą zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza o 75 tys. ton CO2, ponieważ produkcja spoiwa nie wiąże się z emisją dwutlenku węgla, tak jak w przypadku np. produkcji klinkieru portlandzkiego, który jest składnikiem cementu.

Grupa EKOTECH działa na rynku od 1992 roku. W tym czasie udało się jej poszerzyć ofertę produktów Tefra, wśród których znajdują się spoiwa do osuszania i stabilizacji gruntów, czy do tworzenia przesłon w budownictwie melioracyjnym i geotechnicznym.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.