Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pożary na Syberii nie ustają

Pożary na Syberii nie ustają

Syberię trawią pożary, z którymi nie radzą sobie służby ratownicze. Ogień rozprzestrzenia się w trudnodostępnych miejscach, a wysoka temperatura powietrza nie sprzyja akcjom gaśniczym.

Reklama

Pożary i rekordowe temperatury

Tydzień po tym, jak małe syberyjskie miasteczko Wierchojańsk, położone zaledwie 10 km na północ od koła podbiegunowego, ogłosiło rekordowy odczyt temperatury – aż 38°C, przez cały region Jakucji przewijała się fala pożarów. Pod koniec czerwca rosyjskie władze donosiły, że straż pożarna odnotowała tam aż 127 pożarów, w wyniku których spłonęło 1,15 miliona hektarów.

Sytuacja się pogarsza

Według komunikatu z 6 lipca, wydanego przez Rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, pożary rozprzestrzeniły się już na obszar Czukotki, Kamczatki oraz obwodów magdańskiego, irkuckiego i Kraju Krasnojarskiego.

Akcja Gaśnicza

Ze względu na utrudniony dostęp do terenów pożogi, akcja ratownicza przeprowadzana jest głównie przy pomocy samolotów gaśniczych.

– Problemem jest skomplikowany teren. Pożary występują głównie w głębi lasu, w rejonach tajgi, gdzie mogą dotrzeć tylko samolotymówił Dmitrij Pietreniow, przedstawiciel władz.

Pietreniow podkreślił, że główną przyczyną pożarów są burze z piorunami. Fala upałów, która przetacza się przez Syberie spowodowała, że termometry wciąż wskazują wartości znacznie powyżej normy.

Warunki pogodowe są bardzo niekorzystne. Mamy nadzwyczajną falę upałów, nie ma deszczu zaznaczył Pietreniow.

Źródło: tvn24.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.