Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Syberia: Odnotowano rekordową temperaturę – aż 38°C

Syberia: Odnotowano rekordową temperaturę – aż 38°C

W sobotę 20 czerwca w miejscowości Wierchojańsk położonej ok. 10 km na północ od koła podbiegunowego, padła rekordowa temperatura dla całej Syberii. Termometry pokazały aż 38°C.

B1
Reklama
Pion mobiPion
Reklama

Najzimniejsze miasto na ziemi

Wierchojańsk to niewielkie miasteczko, które zamieszkuje około 1300 osób. Położone około 420 km od wybrzeża arktycznego może poszczycić się tytułem najzimniejszego miasta na Ziemi. Zimą, średnie temperatury wynoszą tam -49°C. Regularne pomiary zaczęto prowadzić w 1885 roku.

Wierchojańsk może poszczycić się także rekordem Guinessa dla największego zakresu temperatur. Zimą. W jednym roku zimą odnotowano aż -67,8°C, latem natomiast aż 37,3°C.

Reklama

Rekord ciepła

Tegoroczny maj był w Polsce bardzo zimny, z kolei na Syberii wyjątkowo ciepły. Średnia temperatury była tam o 10 °C wyższa, niż wieloletnia z analogicznego okresu w latach 1979-2019. Rekord ten jednak właśnie został pobity – kilka stacji monitorujących 20 czerwca zanotowało tam aż 38°C. Rekord nie był jednak przypadkowy. Dzień później termometry wciąż pokazywały wysoki odczyt – 35,2°C.

Syberia topnieje

Już od wielu lat Syberia uważana jest za jeden z najszybciej ocieplających się rejonów świata. Topnienie wiecznej zmarzliny grozi uwolnieniem do atmosfery ogromnych ilości metanu, co jeszcze przyśpieszy globalne ocieplenie.

Nie jest to jednak jedyne zagrożenie. Cała syberyjska infrastruktura zbudowana jest na mocno zamarzniętym gruncie. W miarę jego topnienia może dochodzić do katastrof budowlanych. Niedawno, w wyniku destabilizacji gruntu, w okolicach Norylska za kołem podbiegunowym doszło do poważnego wycieku oleju napędowego. Awaria doprowadziła do katastrofalnego stopnia zniszczenia środowiska.

Źródło: inhabitant.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.