1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Poznaj zdania polityków na temat klimatu, energii i środowiska. Już dziś przedwyborcza debata

Poznaj zdania polityków na temat klimatu, energii i środowiska. Już dziś przedwyborcza debata

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zapyta o wyborcze obietnice dotyczące klimatu, energii i środowiska. W ogniu pytań staną przedstawiciele opozycyjnych komitetów wyborczych, a prawdziwość wygłaszanych twierdzeń zweryfikują eksperci z organizacji pozarządowych. Spotkanie poprowadzi Jakub Wiech. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Zagłosuj dla klimatu. Co politycy planują w tej kwestii?

Debata wyborcza odbędzie się już dzisiaj, w czwartek, 28.09 o godzinie 18:00 i będzie transmitowane na żywo na kanałach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.. Uczestniczyć w niej będą: Anita Sowińska z ramienia KW Nowa Lewica, Andrzej Domański reprezentujący KW Koalicja Obywatelska oraz Adam Gomoła jako przedstawiciel KW Trzecia Droga. Pozostałe ogólnopolskie komitety nie odpowiedziały na zaproszenie. 

– Niestety wielokrotnie słyszeliśmy wypowiedzi polityków dotyczące klimatu, które były po prostu niezgodne z prawdą. Co więcej zdarza się to kandydatom ze wszystkich stron sceny politycznej. Jako Młodzieżowy Strajk Klimatyczny od początku apelujemy o słuchanie głosu nauki, dlatego na debatę zaprosiliśmy ekspertki i ekspertów, którzy  będą dokonywać fact-checkingu – tłumaczy Szmo Kacprzak, aktywista MSK. – W kilka dni po debacie opublikujemy ich opracowanie, w którym wypunktowane będą wszystkie ewentualne pomyłki polityków i polityczek – dodaje. 

Zielona polityka w wydaniu młodych kandydatek 

Podczas trwającej godzinę debaty każdy kandydat będzie odpowiadał na pytania dotyczące kolejno: klimatu, energii i środowiska. Prowadzącym będzie redaktor naczelny portalu Energetyka24, Jakub Wiech. Dziennikarz prowadzi także popularne na Instagramie konto, gdzie przybliża Polkom i Polakom działanie systemu energetycznego i dostępne rozwiązania w zakresie jego modernizacji.

– Cały świat stoi przed wielkim ryzykiem związanym ze zmianą klimatu i utratą różnorodności biologicznej, a w Polsce dodatkowo mierzymy się z problemem, jakim jest przestarzały i coraz droższy system energetyczny. Naszym zdaniem klimat, energia i środowisko to obecnie najważniejsze dla naszego kraju kwestie, dlatego tak ważne jest, żebyśmy dowiedzieli się co w tych sprawach planują zrobić poszczególne partie – wyjaśnia Szmo Kacprzak z MSK. 

Uzupełnieniem wspomnianej debaty będzie spotkanie, które odbędzie się już jutro, w piątek 29.09, w warszawskim Centrum Aktywizmu Klimatycznego Gniazdo. Tam wypytywane będą z kolei debiutujące kandydatki, a rozmowa dotyczyć będzie przede wszystkim ich oferty dla młodych wyborczyń i wyborców – z oczywistych względów zahaczy także o tematy środowiskowe i klimatyczne. 

Dzisiejsza debata odbędzie się we współpracy z portalem swiatoze.pl. Link do wydarzenia na Facebooku znajdziecie tu: https://www.facebook.com/events/1016561109387522/.

– Przeczytaj więcej o znaczeniu najbliższych wyborów: Listek w urnie. Rzecz o stawce najbliższych wyborów z perspektywy młodych

Źródło: informacja prasowa – Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.