Poznań: Za plastik i aluminium zniżka na bilety komunikacji miejskiej

Radni w Poznaniu postulują, aby w mieście ustawiono recyklomaty, których system pozwalałby wymieniać odpady na zniżki w komunikacji miejskiej. Koncepcja ma być odpowiedzią nie tylko na problem zanieczyszczenia środowiska, ale także na zapowiedzi coraz wyższych cen za przejazdy.

W interpelacji, którą pod koniec grudnia złożyli radni Prawa i Sprawiedliwości, do prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka wystosowano zapytanie o możliwość ustawienia automatów do recyklingu puszek i butelek. Według propozycji radnych, za każde wrzucone do takiego urządzenia opakowanie na konto użytkownika w systemie PEKA miałaby wpływać drobna kwota pieniężna.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Recyklomaty miałyby stanąć w różnych punktach miasta, m.in. na pętlach lub silnie skomunikowanych rondach. Korzystać mógłby z nich każdy, kto posiada kartę pre-paid funkcjonującą w poznańskim systemie PEKA – umożliwia ona szybką płatność za przejazdy autobusami i tramwajami, a jej doładowanie można wykonywać internetowo w biletomatach lub punktach obsługi klienta.

W związku z pojawiającymi się zapowiedziami podwyżek cen biletów na komunikację publiczną w Poznaniu oraz koniecznością podejmowania działań o charakterze proekologicznym zwracamy się z prośbą o rozważenie możliwości montażu w Poznaniu automatów umożliwiających doładowanie kart PEKA zużytymi, plastikowymi butelkami lub/oraz puszkami – napisano w interpelacji, pod którą podpisali się Łukasz Kapustka, Mateusz Rozmiarek i Sara Szynkowska vel Sęk – radni PiS.