PPA w Polsce – dwie farmy wiatrowe zasilą infrastrukturę operatora komórkowego

PPA w Polsce – dwie farmy wiatrowe zasilą infrastrukturę operatora komórkowego

Orange Polska inwestuje w dwa projekty farm wiatrowych w Wielkopolsce, które zasilą infrastrukturę firmy. Wykonawcą ma być polska filia niemieckiej firmy, wpd AG. Łączna moc projektów wyniesie 15 MW.

Projekty wiatrowe dla Orange Polska

O sprawie pisze portal gramwzielone.pl. Farmy mają stanąć w gminach Krotoszyn i Jarocin. Złoży się na nie 6 turbin General electric o mocy jednostkowej 2,5 MW. Średnica łopat wirnika rozciąga się na 120 metrów. Wyprodukowana energia elektryczna ma zaspokoić 1/10 zapotrzebowania energetycznego polskiej filii Orange – zasili około 18 tys. obiektów w jej infrastrukturze. Farmy mają powstać do końca tego roku, a z początkiem następnego mają być w pełni operacyjne. Wpd zdążył już zabezpieczyć dla nich gwarantowany przychód na zasadzie rozliczeń ujemnego salda, dzięki aukcji z 2018 roku.

Warunki umowy

Według zawartego przez strony kontraktu na zasadach CPPA, w ciągu 10 lat elektrownie mają dostarczyć około 500 GWh energii elektrycznej. Taka ilość zapewni przesył nawet 265 petabajtów (1 PB = 1024 TB) danych do telefonów użytkowników. Pozostałe informacje utajniono, tłumacząc się “tajemnicą handlową”.

O wpd AG

Niemiecka firma na całym świecie wybudowała około 2270 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 4,72 GW. Moc zaplanowanych już projektów wynosi: 11,3 GW onshore, 7,4 GW offshore oraz 1,15 GWp w fotowoltaice. W Polsce ostatnią farmę OZE wpd zrealizowała w 2014 roku.

CPPA w Polsce

Jak podaje Orange Polska, “to pierwsza na polskim rynku umowa, w której stronami są bezpośrednio producent i ostateczny odbiorca zielonej energii, a energia jest dostarczana do wielu rozproszonych punktów.” Na samym jednak rynku pojawiały się umowy, gdzie inwestycja w OZE jest realizowana bez wsparcia, choć było ich tylko kilka.
Należy tu wymienić umowę pomiędzy Mercedes Benz a VSB. Energia odnawialna z wiatru zasila zakłady produkcyjne marki samochodowej w Jaworze na Dolnym Śląsku. Innym przykładem jest umowa między innogy Polska a Kompanią Piwowarską. 
Na razie polskie prawo nie reguluje tego typu umów, choć rynek posiada wiele barier, które ograniczają możliwość ich zawierania. Tę sytuację prawnie uregulowały już między innymi Litwa,  Bułgaria i Rumunia.

Źródło: gramwzielone.pl