Problem smogu poruszony na Forum Ekonomicznym w Krynicy

smog

Choć lato dopiero dobiega końca, to wraz z nieuniknionym nadejściem jesieni powraca widmo smogu, zatruwającego życie wielu mieszkańców polskich miast. Rządzący nie unikają jednak tego problemu, bowiem mają świadomość, że nie da się uciec od tematu, który jest nadzwyczaj medialny. Nie dziwi zatem fakt, że temat smogu został poruszony również na Forum Ekonomicznym odbywającym się w Krynicy.

Podczas tego wydarzenia miało miejsce wiele debat poświęconych zatrutemu powietrzu;  jedna z nich została zatytułowana: „Jak skutecznie rozwiązać problem smogu?”. W dyskusji wzięły udział osoby z rozmaitych branż, dzięki czemu można było zapoznać się z o wiele szerszym punktem widzenia na ten dość złożony problem.

Problem zanieczyszczonego powietrza ma twarz nie tylko wielkich miast, ale też małych miasteczek i wsi. Tak długo, jak nie rozwiążemy problemu ogrzewania polskich budynków, tak długo ze smogiem jesienno-zimowym sobie nie poradzimy – powiedział Andrzej Guła, prezes ruchu społecznego o nazwie Krakowski Alarm Smogowy.

Zatrważające statystyki związane z oddziaływaniem smogu na życie i zdrowie obywateli przekazała także Beata Małecka-Libera, posłanka klubu Platforma Obywatelska, z wykształcenia lekarz laryngolog.

W tym roku mamy wzrost liczby zgonów o 14 tys. na przestrzeni ostatnich lat. Jeszcze nie wiadomo, jakie są tego powody, ale jednym z elementów był najprawdopodobniej zły stan powietrza ostatniej zimy – poinformowała posłanka.

Warto wspomnieć, że już 1 października br. zaczną obowiązywać nowe przepisy, które spowodują zaostrzenie norm związanych z emisją spalin wydzielanych przez kotły grzewcze działające w gospodarstwach domowych. To tylko jeden z planów, który długofalowo ma pomóc w pokonaniu smogu.

Aby jednak te działania przyniosły pożądany skutek, konieczne są zdecydowane kroki, jak np. przestawienie się na bardziej proekologiczną politykę energetyczną. Niestety, tej kwestii podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego nie poruszono.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Konkurs na klastry energetyczne rozpoczęty

Następny artykuł

Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych w Szkocji

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,