Producent papieru stawia na PV i sprzedaż energii

Producent papieru stawia na PV i sprzedaż energii

Arctic Paper, polsko-szwedzki producent papieru, wybuduje własną instalację fotowoltaiczną. Pojawi się ona w Kostrzynie nad Odrą. Co ciekawe, firma nie będzie generować prądu dla siebie.

Instalacja będzie miała moc wynoszącą około 5-6 MW. Koszt tej inwestycji nie powinien przekroczyć 18 milionów zł. Jej budowa ma rozpocząć się w połowie 2020 roku. Do użytku zostanie oddana wiosną 2021.

W tej chwili bardzo mocno przymierzamy się do analizowania możliwości postawienia źródeł solarnych na terenie naszych zakładów. Fabryki papieru mają duże powierzchnie, w samym Kostrzynie dysponujemy ponad 50 ha terenu, a do biznesu wykorzystujemy może 15 ha. Już znaleźliśmy 10 ha, na których przymierzamy się do zbudowania farmy solarnej o mocy ok. 5-6 MW – powiedział dla PAP prezes Michał Jarczyński.

Zazwyczaj przedsiębiorstwa produkcyjne inwestują we własne instalacje OZE w celu uniezależnienia się od dostaw prądu. Arctic Papers chce jednak wygenerowany ze słońca prąd sprzedawać do sieci, ponieważ krajowy zakład jest zasilany z pobliskiej elektrociepłowni gazowej.

Choć ostateczna decyzja ma zapaść w II kwartale 2020 roku, Arctic Papers ma już dwie pilotażowe instalacje fotowoltaiczne w szwedzkich fabrykach Munkedal i Grycksbo.

Źródło: biznes.pap.pl, gramwzielone.pl