Program „ZORZA” powraca, czyli czyste powietrze nad świętokrzyskim

Nabór wniosków dotyczących programu „Zorza – Czyste powietrze nad świętokrzyskim” zostaje wznowiony od 15 września br. Z racji dużego zainteresowania dotacjami ze strony mieszkańców na posiedzeniu Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach postanowiono ogłosić kolejny nabór. Warto wspomnieć, że dotychczas to pierwszy tego rodzaju program, który dotyczy osób prywatnych w tym rejonie. W jego założeniach mieszkańcy mogą ubiegać się o dofinansowanie na wymianę pieców CO na modele sprawniejsze i bardziej ekologiczne. Mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą się też starać o przyłączenie swoich gospodarstw do sieci ciepłowniczej bądź gazowej.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Województwo świętokrzyskie walczy z tzn. niską emisją, czyli emisją gazów i pyłów pochodzących w większości z domów jednorodzinnych. Osoby ubiegające się o dofinansowanie muszą wymienić swój dotychczasowy piec na nowocześniejszy (przynajmniej czwarta lub piąta klasa), który spełnia normy europejskie. W ramach programu można pozyskać dwudziestopięcioprocentową dotację. Maksymalna kwota subwencji nie może przekroczyć trzech tysięcy złotych przy zakupie pieca klasy czwartej oraz czterech tysięcy złotych w pozostałych przypadkach.

Oczywiście, aby starać się o dofinansowanie, konieczna jest faktura, która ma dokumentować daną wymianę pieca. Wszystkie potrzebne formularze oraz szczegóły dotyczące programu dostępne są na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach. Świętokrzyskie to jedno z wielu województw, które od dłuższego czasu pomaga mieszkańcom w zastąpieniu kotłów nowszymi, a zarazem bardziej ekologicznymi modelami. Podobnie dzieje się chociażby w Krakowie, gdzie planowana jest wymiana wszystkich starych pieców do 2023 roku.