Niemcy zrezygnują z dotowania OZE

„Project Ireland 2040” – Irlandia na drodze ku OZE

Irlandia dąży do wyeliminowania konwencjonalnych źródeł energii, które bezpośrednio przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego oraz emisji gazów cieplarnianych. Uruchamia więc „Project Ireland 2040” – długofalowy plan działań mających na celu rozwój m.in. sektora energetycznego oraz transportowego.

Plan ten jest bardzo obszerny i zawiera wiele założeń, które Irlandia będzie starać się wcielić w życie w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Jednym z ważniejszych jest rezygnacja z produkcji energii elektrycznej przy wykorzystaniu węgla do 2025 roku. Ponadto do 2030 roku w Irlandii nie będzie można kupić samochodu spalinowego prosto z salonu, co wiąże się z tym, że Irlandczycy chcieliby do tego czasu mieć już pół miliona aut elektrycznych na swoich drogach. Zakładają więc, że 15 lat później napędy spalinowe staną się rzadkością.

Plan ten jest długoterminowy i może jeszcze ewoluować. Szacuje się, że na jego realizację irlandzki rząd będzie musiał wydać 116 miliardów euro. To ogromna kwota, ale w przyszłości powinna przynieść wiele korzyści.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.