„Project Ireland 2040” – Irlandia na drodze ku OZE

Irlandia dąży do wyeliminowania konwencjonalnych źródeł energii, które bezpośrednio przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego oraz emisji gazów cieplarnianych. Uruchamia więc „Project Ireland 2040” – długofalowy plan działań mających na celu rozwój m.in. sektora energetycznego oraz transportowego.

Plan ten jest bardzo obszerny i zawiera wiele założeń, które Irlandia będzie starać się wcielić w życie w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Jednym z ważniejszych jest rezygnacja z produkcji energii elektrycznej przy wykorzystaniu węgla do 2025 roku. Ponadto do 2030 roku w Irlandii nie będzie można kupić samochodu spalinowego prosto z salonu, co wiąże się z tym, że Irlandczycy chcieliby do tego czasu mieć już pół miliona aut elektrycznych na swoich drogach. Zakładają więc, że 15 lat później napędy spalinowe staną się rzadkością.

Plan ten jest długoterminowy i może jeszcze ewoluować. Szacuje się, że na jego realizację irlandzki rząd będzie musiał wydać 116 miliardów euro. To ogromna kwota, ale w przyszłości powinna przynieść wiele korzyści.

Fotowoltaika od Columbus Energy