Przez smog żyjemy krócej

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z uczelni w Opolu, Katowicach i czeskiej Ostrawie wynika, że zanieczyszczenie powietrza wpływa na długość życia. Z powodu smogu Polacy żyją średnio o rok krócej niż Czesi. 

Naukowcy z opolskiego oddziału Inżynierii Materiałowej, Procesowej i Środowiska Sieci Badawczej Łukasiewicz wraz ze specjalistami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Centrum Badań Epidemiologicznych Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Ostrawskiego przeprowadzili badania, zestawiając ze sobą poziomy zanieczyszczenia powietrza  w okolicach czeskiego Jesenika oraz województwa dolnośląskiego i opolskiego.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Z zestawienia wynika, że po polskiej stronie granicy powietrze jest znacznie bardziej zanieczyszone. Konsekwencją jest długość życia – w porównaniu do naszych południowych sąsiadów umieramy średnio rok wcześniej. 

Taki stan rzeczy częściowo można tłumaczyć gęstością zaludnienia, która po polskiej stronie granicy jest wyższa. Jak wynika z badań, źródłem problemu jest jednak wysoka emisja zanieczyszczeń, którą determinuje czynnik ekonomiczny. Jeden z autorów badania przekonuje, że największe zanieczyszczenia występują tam, gdzie poziom zamożności jest najniższy.