Przystankowy hotel dla owadów i ptaków

Francuskie Studio NAB wpadło na pomysł połączenia “zielonych przystanków” z hotelem dla owadów i ptaków, mając nadzieję, że dzięki temu rozwiązaniu zwiększy się ilość pożytecznych owadów zapylających i innych.

Zielone przystanki

“Zielone przystanki”, czyli roślinne wiaty przystankowe, łagodzą skutki zmian klimatu poprzez zwiększanie retencji w mieście, obniżanie temperatury i ograniczanie zjawiska tzw. miejskiej wyspy ciepła, ponieważ są w stanie zatrzymać do 90% wody opadowej w ciągu roku. Kolorowe przystanki autobusowe zagościły już Siemiatyczach, niedługo mają pojawiać się w Białymstoku, Radomiu i Gdańsku.

The Hotel Bus Stop

Ptasi hotel ma zostać zbudowany z materiałów w pełni pochodzących z recyklingu. Studio NAB nazwało projekt “The Hotel Bus Stop”. Na jego dachu będzie się znajdować roślinność przyciągająca owady zapylające. Pod dachem zamontowane zostaną skrzynki, w których mogłyby zamieszkać ptaki żyjące w mieście. Przystanki miałyby stanąć w centrach miast oraz proekologicznych dzielnicach.

W kwietniu tego roku francuski zespół przygotował również projekt zielonej szklarni, która miałaby się znaleźć na spalonym dachu katedry Notre Dame.