Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pszczoły „miejskie” bardziej pracowite od tych ze wsi?

pszczoły

Pszczoły „miejskie” bardziej pracowite od tych ze wsi?

Ciekawego odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego podczas badania pasiek w centrum Katowic oraz na oddalonym o 100 km obszarze wiejskim. Okazało się, że pszczoły w mieście wytworzyły więcej miodu. W dodatku nie zanotowano różnic w jakości (czystości) produktów pszczelich.

Reklama

Badacze pracujący na Uniwersytecie Śląskim postanowili zbadać wpływ czynników stresogennych na funkcjonowanie pszczół. W tym celu obserwowano pasieki ustawione półtora roku temu na dachu Wydziału Prawa i Administracji UŚ w Katowicach. Aby mieć pewien punkt odniesienia, postanowiono także założyć drugą, tradycyjną pasiekę na wsi, w miejscu oddalonym o ok. 100 km od Katowic. Wyniki są zaskakujące.

Różnice w produkcji miodu do nie wszystko

Pszczoły miejskie zgromadziły ponad dwukrotnie więcej pyłku oraz nektaru w porównaniu z zapylaczami z pasieki kontrolnej. To przełożyło się oczywiście na produkcję miodu. Zarówno miód jak i pyłek przebadano pod kątem obecności ołowiu, kadmu, cynku i miedzi. Nie wykazano różnic pod względem składu w materiale pobranym z obu pasiek. Pewne znaczenie może mieć także stres. Pszczoły miejskie są narażone na więcej czynników stresogennych, te jednak – rozpatrywane pojedynczo – z reguły są na niskim poziomie. Życie w mieście ma także swoje zalety.

Są takie aspekty, które wynagradzają ów miejski stres. Takimi czynnikami rekompensującymi mogą być większa dostępność pokarmu oraz mniejsza liczba wyspecjalizowanych drapieżców polujących na pszczoły – stwierdził prof. Mirosław Nakonieczny, kierownik Katedry Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii UŚ.

W powyższym badaniu o przewadze pszczół miejskich prawdopodobnie zdecydowała właśnie dostępność pokarmu. W okolicy nie brakuje roślin miododajnych, w niektórych miejscach, np. przy Muzeum Śląskim, są one częścią stałych nasadzeń. Ponadto pszczoły poruszające się po mniej otwartym, miejskim terenie lepiej doskonalą pamięć, co ma znaczenie przy kolejnych zbiorach.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.