Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pszczoły pomogą rolnikowi zwalczać choroby grzybowe!

Pszczoły pomogą rolnikowi zwalczać choroby grzybowe!

Kanadyjska firma Bee Vectoring Technology (BTV) opracowała Vectorite, innowacyjny produkt służący do ochrony roślin przed chorobami grzybowymi. Do wykonywania zabiegów „zatrudniła” pszczoły. To pierwszy fungicyd, który jest stosowany wyłącznie przy użyciu zapylaczy. Możliwe, że pojawi się także w Europie.

Reklama

Vectorite to organiczny fungicyd zawierający w swoim składzie Clonostachys rosea, szczep CR-7. Mikroorganizm jest pasożytniczym grzybem, który żeruje na innych, np.: tych wywołujących choroby u roślin. Środek został wyprodukowany przez Bee Vectoring Technology (BTV).

Jak działa Vectorite?

Fungicyd ma formę proszku, który należy pozostawić na tackach przy otworze w ulu. Jest pewien minus. Aby aplikacja była wysoce skuteczna, potrzeba zbudować specjalne ule z charakterystycznymi „wyjściami”. Przy wylocie pszczół, środek pozostaje na ich odnóżach i dzięki nim trafia do roślin. Jest to precyzyjne rozwiązanie, ukierunkowane na kwiaty (a nie pędy czy liście). W ten sposób można obniżyć ilość stosowanych środków ochrony.

Preparat jest bezpieczny dla pszczół. Uzyskał pozytywną opinię amerykańskiej Agencji Ochrony Roślin i Środowiska (EPA). Włączono go do ochrony m.in. truskawek, jagód, pomidorów, jabłek i słoneczników. Teraz producent sprawdza wpływ na ochronę rzepaku. Vectorite pomoże zwalczyć takie choroby jak szara pleśń i zgnilizna twardzikowa.

Na razie produkt od BTV jest stosowany w Ameryce Północnej. Wkrótce może trafić do Europy, w tym do Polski. Na razie w Szwajcarii przeprowadzane są pilotażowe badania.

źródło: sady-ogrody.pl

Fot. główne: canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.