PV: nowe technologie powodem rozwoju i obniżenia kosztów instalacji

Raport sporządzony przez analityków z Lux Research podkreśla wpływ rozwoju nowych technologii na obniżenie kosztów modułów PV w 2020 roku. Zdaniem ekspertów najbardziej obiecującą technologią jest PERC.

Zgodnie z raportem zatytułowanym “Silicon solar cell and module roadmap”, w ciągu 5 lat na rynku mają pojawić się moduły, które pozwolą na osiągnięcie wydajności rzędu 24 proc. Spowoduje to wzrost zainteresowania oraz całkowitej liczby zarówno domowych jak i komercyjnych instalacji PV. Ponadto analitycy przewidują, że w 2020 roku koszt modułu może spaść nawet do 0,48 dolara za Wp.

Lux Research podaje technologię PERC jako najbardziej obiecującą. Jest to wynikiem nie tylko potencjalnie dużej efektywności, ale również najniższego wśród nowych technologii parametru capex (wydatki i inwestycje na rozwój lub wdrożenie produktu). Innowacyjnym rozwiązaniem są także dwustronne moduły PV. Mogą one okazać się niezwykle użyteczne przy instalacjach dachowych, gdzie powierzchnia wykazuje duże właściwości odbijające światło. Do 2020 roku na rynku mogą pojawić się również moduły w technologii MWT (metal wrap through). Są to wysokowydajne ogniwa fotowoltaiczne, które osiągają wyniki porównywalne do wielozłączowych.

Kolejne lata będą kluczowe dla rynku PV, w okresie tym nastąpią liczne zmiany. Dyktowane one będą w dużym stopniu przez liderów w branży PV, a także jednostki rządowe wspierające powstawanie i rozwój nowych instalacji.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Wyspy Marshalla są 10 razy bardziej radioaktywne niż Czarnobyl

Podczas testowania gleby pod kątem radioaktywnego plutonu-239 i -240 naukowcy odkryli, że niektóre wyspy z archipelagu Marshalla miały poziom stężenia nie 10, a 1000 razy wyższy niż na Fukushimie (gdzie trzęsienie ziemi i tsunami doprowadziły do topnienia reaktorów jądrowych) i około 10 razy wyższy niż poziom w strefie wykluczenia w Czarnobylu. Skąd skażenie?