1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

PV: nowe technologie powodem rozwoju i obniżenia kosztów instalacji

PV: nowe technologie powodem rozwoju i obniżenia kosztów instalacji

Raport sporządzony przez analityków z Lux Research podkreśla wpływ rozwoju nowych technologii na obniżenie kosztów modułów PV w 2020 roku. Zdaniem ekspertów najbardziej obiecującą technologią jest PERC.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Zgodnie z raportem zatytułowanym „Silicon solar cell and module roadmap”, w ciągu 5 lat na rynku mają pojawić się moduły, które pozwolą na osiągnięcie wydajności rzędu 24 proc. Spowoduje to wzrost zainteresowania oraz całkowitej liczby zarówno domowych jak i komercyjnych instalacji PV. Ponadto analitycy przewidują, że w 2020 roku koszt modułu może spaść nawet do 0,48 dolara za Wp.

Lux Research podaje technologię PERC jako najbardziej obiecującą. Jest to wynikiem nie tylko potencjalnie dużej efektywności, ale również najniższego wśród nowych technologii parametru capex (wydatki i inwestycje na rozwój lub wdrożenie produktu). Innowacyjnym rozwiązaniem są także dwustronne moduły PV. Mogą one okazać się niezwykle użyteczne przy instalacjach dachowych, gdzie powierzchnia wykazuje duże właściwości odbijające światło. Do 2020 roku na rynku mogą pojawić się również moduły w technologii MWT (metal wrap through). Są to wysokowydajne ogniwa fotowoltaiczne, które osiągają wyniki porównywalne do wielozłączowych.

Kolejne lata będą kluczowe dla rynku PV, w okresie tym nastąpią liczne zmiany. Dyktowane one będą w dużym stopniu przez liderów w branży PV, a także jednostki rządowe wspierające powstawanie i rozwój nowych instalacji.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.