Ranking Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ – gdzie jest Polska?

Poznaliśmy tegoroczne zestawienie indeksu SDG, czyli rankingu zrównoważonego rozwoju. Jest to zestawienie wszystkich 193 państw ONZ, które realizują Agendę Zrównoważonego Rozwoju 2030. Polska nie wypada źle, ale ma jeden problem.

17 celów w SDG Index

Indeks SDG ocenia realizację 17 celów zawartych w pięciu obszarach: ludzie, planeta, dobrobyt, pokój, partnerstwo.

Fotowoltaika od Columbus Energy

– 17 celów to drogowskazy, które mają pomóc w przemodelowaniu współczesnego świata w bardziej zrównoważony. W obecnym przyszłość mają tylko te inicjatywy, które są ekonomicznie uzasadnione. Sustainable Development Goals możemy jednak realizować, łącząc rozwój gospodarczy ze społecznym, przy jednoczesnym uniknięciu negatywnego wpływu na środowisko  – wyjaśnia Wojciech Stramski, prezes funduszu Deep Change Ventures.

Top 10 rankingu zrównoważonego rozwoju 

Ranking powstaje na bazie ocen spełnienia celów w skali 0 – 100 punktów. Jak na razie żaden kraj nie przekroczył 90 pkt. W pierwszej dziesiątce znalazły się wyłącznie kraje europejskie. Na podium uplasowały się kolejno: Szwecja – 84,72; Dania – 84,56; Finlandia – 83,77. Za nimi są: Francja, Niemcy, Norwegia, Austria, Czechy, Niderlandy i Estonia z wynikiem 80,06. Najwyżej znajdujący się w indeksie kraj spoza Europy to Nowa Zelandia, której przyznano 79,2 punkty ex aequo z Japonią. 

Na którym miejscu jest Polska?

Polska osiągnęła wynik 78,10 punktów, co pozwoliło nam zająć 23 miejsce. Nie jest źle, bo średnia regionalna wynosi 77,3 pkt. Co więcej za nami znalazły się między innymi Islandia (26), Włochy (30) czy USA (31). 

Problem z ochroną klimatu

Spośród wszystkich 17 celów, jako jedyny w tendencji spadkowej w przypadku Polski jest cel 13, czyli przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Analitycy ONZ pod uwagę wzięli ratingi związane z emisją dwutlenku węgla i konsumpcją energii węglowej. Oprócz naszego kraju, regres odnotowały Belgia, Hiszpania, Węgry Litwa, Islandia, Słowacja, Słowenia, Portugalia, Gujana oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. 


źródło: 300gospodarka.pl, sdgindex.org