Ratyfikacja Porozumienia Paryskiego na Radzie UE

Ratyfikacja Porozumienia Paryskiego na Radzie UE

W piątek 30 września w trakcie nadzwyczajnego posiedzenia Rady UE ds. Środowiska w Brukseli, unijni ministrowie ds. środowiska zatwierdzili ratyfikację przez Unię Europejską porozumienia klimatycznego z Paryża. Przyśpiesza to proces implementacji Porozumienia Paryskiego.

W spotkaniu w Brukseli udział wzięli prof. Jan Szyszko, minister środowiska oraz Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej. Osiągnęliśmy porozumienie na poziomie unijnym w sprawie ratyfikacji Porozumienia Paryskiego. Jednocześnie polskie interesy zostały zabezpieczone. Nasza gospodarka oparta jest na węglu i to zostało uwzględnione w przyjętym dziś porozumieniu – mówi prof. Jan Szyszko, minister środowiska. Dzisiejsza decyzja uwzględnia zapisy Porozumienia Paryskiego, które mówią o zmniejszaniu koncentracji CO2 jak najszybciej i jak najbardziej efektywnie, jednak z poszanowaniem specyfiki poszczególnych gospodarek. – skomentował minister Jan Szyszko.

O naszej wyjątkowości stanowi fakt, że mamy lasy, które zajmują ponad 1/4 powierzchni kraju. To właśnie te lasy, a także nowoczesne technologie węglowe, chcielibyśmy wykorzystać w celu zmniejszenia koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze. – dodaje Paweł Mucha, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska.

W środę 28 września rząd zaakceptował projekt ustawy ratyfikacyjnej ws. porozumienia klimatycznego ONZ, która w czwartek trafiła do Sejmu. Niższa izba parlamentu ma zająć się nim na przyszłym posiedzeniu. Finalnie dokument trafi do podpisu prezydenta. Liczymy, że Sejm zgodzi się na szybkie uchwalenie tego projektu. – powiedział Paweł Mucha, rzecznik resortu środowiska.

Umowa paryska ma zacząć obowiązywać od 2020 r. Jednym z jej głównych założeń jest zahamowanie wzrostu średniej temperatury globalnej.

Źródło: informacja prasowa Ministerstwa Środowiska

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 14.10. – 20.10

Czas na podsumowanie III tygodnia października. Co nowego wydarzyło się w branży OZE? Mamy fotowoltaiczny sukces! Według danych Polskich Sieci Energetycznych 1 października łączna moc instalacji PV w naszym kraju przekroczyła 1 GW. Poza tym wciąż trwa walka o klimaty – władze miasta Wrocław odpowiedziały na postulaty Extinction Rebellion i ogłosiły alarm klimatyczny. Miasto zadeklarowało neutralność klimatyczną do 2050 roku.

Najwięcej płacimy za wodę i odprowadzanie ścieków

Opłaty za wodę i ścieki pochłaniają 47% naszych wydatków na usługi komunalne. W ostatnim czasie ceny wzrosły aż o 7%. Najwięcej płacą mieszkańcy województwa śląskiego i lubuskiego. Za to z najniższych opłat mogą się cieszyć mieszkańcy województwa podlaskiego i podkarpackiego. Wszystkie dane dotyczące usług komunalnych zebrała firma Curulis w rankingu „Wydatki mieszkańców na usługi komunalne”.