Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Recykling paneli fotowoltaicznych. PV Circulator przetwarza jeden moduł na minutę

Recykling paneli fotowoltaicznych. PV Circulator przetwarza jeden moduł na minutę

PV Circulator to urządzenie, które służy do recyklingu paneli fotowoltaicznych. Zostało ono zaprezentowane na tegorocznych targach Intersolar w Monachium. Czym się wyróżnia?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

PV Circulator i recykling paneli fotowoltaicznych

Wśród finalistów konkursu Intersolar Award 2023 w kategorii Fotowoltaika znalazł się PV Circulator. To urządzenie, które służy do recyklingu paneli fotowoltaicznych. Co o nim wiemy?

Urządzenie opracowała firma TSGC Technologies. PV Circulator ma wymiary 14850 x 2500 x 3100 mm i waży około 4 ton. Osiąga moc 20 kW.

PV Circulator nie wymaga obsługi operatora, przez co koszty recyklingu paneli fotowoltaicznych ulegają znacznej redukcji. Poza tym urządzenie nie wykorzystuje żadnych dodatkowych materiałów, w tym wody.

Recykling modułu w minutę

Najciekawsze jest jednak to jaką wydajność posiada PV Circulator. Według zapewnień producenta urządzenie jest w stanie przetwarzać jeden panel fotowoltaiczny w minutę. Tym samym w ciągu roku recyklingowi poddanych zostanie aż 10 tys. ton modułów.

Firma TSGC Technologies na swojej stronie internetowej informuje, że PV Circulator jest w stanie odzyskać do 100% paneli. Jak przebiega recykling? Moduł przechodzący przez urządzenie jest rozkładany na części pierwsze (w zależności od jego budowy), co pozwala odzyskać folię polimerową EVA, żywicę, aluminium, szkło i puszki połączeniowe (junction box).

OULSgvV1D368LIqONn0gy lTn2JljxvkrQUGlP2e9gB5kQ3bd 6oMhe42l4b5D1y fczObIuwe6UpLOEDzaiZLFSNI6sX244qAAisP5soNdLQXKBmMX6 ZGkFRVP gMBmxkK kq7ArsB4yEleS DIc

Źródło: tsgc.com

Poszczególne strumienie, odzyskiwane bez dodatkowego angażowania surowców (poza energią elektryczną), mogą być produktem o wartości dodanej stanowiącym półprodukt w innych procesach produkcyjnych. Odpowiada to idei gospodarki o obiegu zamkniętym.

Źródło: TSGC Technologies

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.