Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Recykling plastiku to nie rozwiązanie, ostrzega Greenpeace. Dlaczego przetwarzanie odpadów jest toksyczne?

Recykling plastiku to nie rozwiązanie, ostrzega Greenpeace. Dlaczego przetwarzanie odpadów jest toksyczne?

Niestety wbrew temu, co próbuje się nam przekazać, recykling nie jest rozwiązaniem bez wad. Co więcej, odzyskiwanie tworzyw sztucznych nie uchroni nas przed zanieczyszczeniem plastikiem, a w dodatku może narazić nas na większe ilości mikroplastiku i toksycznych substancji. Dlaczego?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Musimy odejść od przetwarzania plastiku

Startują negocjacje w sprawie międzynarodowego traktatu dotyczącego tworzyw sztucznych Global Plastics Treaty (z ang. Globalnego Traktatu o Tworzywach Sztucznych). Celem jest ustalenie globalnego porozumienia, który ma rozwiązać problem zanieczyszczenia plastikiem do 2024 roku. Do rozmów włączył się Greenpeace, który zauważył, że w analizie pełnego cyklu tworzyw sztucznych zapominamy o jednym, istotnym aspekcie. 

W gospodarce obiegu zamkniętego nie ma miejsca na plastik, nawet ten recyklingowany. W związku z rozmowami, które mają odbyć się w przyszłym tygodniu, międzynarodowa organizacja prośrodowiskowa i proklimatyczna wydała raport na temat toksyczności recyklingu. 

Okazuje się, że przetworzony plastik zawiera więcej toksycznych substancji niż pierwotne tworzywo. Dlaczego? Produkcja tworzyw sztucznych wykorzystuje surowce naturalne, jak ropę naftową, węgiel czy celulozę i chemikalia, które przenikają do odzyskanego plastiku. Szacuje się, że plastik powstaje przy użyciu około 12 tys. różnych chemikaliów, z czego przynajmniej 25% to tzw. chemicals of concern, czyli substancje zagrażające zdrowiu człowieka i środowiska.  

Recykling zwiększa toksyczność tworzyw sztucznych

Jednak proces recyklingu naraża tworzywo na wchłonięcie kolejnych toksykantów. Po pierwsze w czasie, w którym plastik znajduje się w otoczeniu innych odpadów. Wiele badań wskazuje, że tworzywa sztuczne mogą wchłania chemikalia poprzez bezpośredni kontakt z nimi, a nawet przez związki unoszące się w powietrzu. A to nie koniec… 

Na zwiększenie zawartości substancji toksycznych w plastiku ma wpływ sam proces recyklingu. To dlatego, że ten odbywa się przy użycia ciepła. Podgrzewanie tworzyw sztucznych może prowadzić do uwolnienia nowych chemikaliów, m.in. związków, które powstają w połączeniu ze sobą różnych toksyn. Toksyczne substancje zawarte w plastiku mogą mieć wpływ na wszystkich, którzy z nimi obcują, a więc konsumentów, ale także pracowników sektora recyklingu. 

Cały raport można przeczytać tutaj. 

Co więcej, inne badania opublikowane w podobnym czasie dowodzą, że proces odzyskiwania tworzyw sztucznych prowadzi do uwolnienia ogromnych ilości mikroplastiku. Na podstawie próbek pobranych z nowoczesnego zakładu recyklingu stwierdzono, że może on wypuszczać nawet 75 mld cząsteczek mikroplastiku na każdy metr sześcienny ścieków. 

Jaki z tego wniosek? Globalne przedsięwzięcie redukcji plastiku musi skupiać się na zasadzie: najpierw ograniczanie, potem recykling. Jednak jest grupa, której to rozwiązanie nie satysfakcjonuje.  

Plastik to koło ratunkowe dla przemysłu paliwowego 

Czy wiesz, że uzależnienie od plastiku i paliw kopalnych to ten sam problem? Niemniej w przypadku sektora energetycznego presja jest znacznie większa, stąd koncerny szukają deski ratunku, a nim jest właśnie produkcja tworzyw sztucznych. Gigantyczne firmy taki jak jak ExxonMobil, Dow czy Shell podobno już teraz inwestują znaczne środki w budowę jeszcze większych mocy produkcyjnych i zakładów petrochemicznych. Według szacunków przemysłu produkcja tworzyw sztucznych może podwoić się w ciągu najbliższych 10-15 lat, a do 2050 r. wzrosnąć trzykrotnie.

Nauka jest prawna: nigdy nie pozbędziemy się zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi bez ograniczenia produkcji plastiku. Przemysł paliw kopalnych próbuje osłabić wyniki negocjacji traktatu w sprawie tworzyw sztucznych właśnie dlatego, że tworzywa sztuczne i inne produkty petrochemiczne służą jako koło ratunkowe dla ich upadającego przemysłu. Nie możemy pozwolić na tę samą taktykę „zaprzeczania, rozpraszania i opóźniania”, którą stosowano w negocjacjach klimatycznych, aby przystąpić do negocjacji w sprawie tworzyw sztucznychpowiedziała Delphine Lévi Alvarès, koordynatorka kampani #BreakFreeFromPlastic

W związku z tym przed drugą rundą negocjacji wokół Globalnego Traktatu o Tworzywach Sztucznych, która ma odbyć się już 29 maja w Paryżu, aż 150 różnych grup zebrało podpisy pod listem otwartym skierowanym do ONZ. Dotyczy on podjęcia odpowiednich działań, które ograniczają ingerencję przemysłu paliw kopalnych w uzgodnienia międzynarodowego porozumienia. 

Źródła: greenpeace.org, theguardian.com

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.