Rekordowa produkcja energii elektrycznej na farmach wiatrowych w Danii

Duńsko-japoński producent morskich turbin wiatrowych pochwalił się osiągnięciem rekordowej dziennej generacji testowanej właśnie ogromnej turbiny off-shore o mocy 9 MW. Testowa turbina, znajdująca się w ośrodku prowadzonym przez Dannmarks Tekniske Universitet wygenerowała pierwszego grudnia 216 MWh energii elektrycznej.

Podobne ogromne wiatraki, oznaczone V164-8.0 o mocy MW pracują już m.in. na Morzu Irlandzkim, a kolejne zamontowane mają być na farmach w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Danii i Belgi. Łączna zamówiona moc turib wynosi ponad 2 GW.

Testowana właśnie platforma jest eksperymentalnym modelem o zwiększonej nominalnej mocy, równej 9 MW.

W zeszłym roku dołączono 1558 MW nowych mocy instalacji off-shore, a całkowity potencjał tego OZE na koniec 2016 wyniósł 12,631 GW. Spośród zainstalowanych turbin większość została wyprodukowana przez Siemensa (ponad 8,5 GW), MHI Vestas (2 GW).

Wykorzystanie elektrowni wiatrowych w Europie jest dosyć wysokie i w zależności od technologii wynosi od około 33% do prawie 43%. Rekordowy współczynnik wykorzystania mocy osiągnięty został w grudniu w Wielkiej Brytanii i wyniósł ponad 68%.