Rekordowe oferty w trzeciej rundzie aukcji OZE w Jordanii

Opublikowano właśnie wyniki trzeciej rundy aukcji energii ze źródeł odnawialnych, jaka odbyła się w Jordanii. Rekordowo niską kwotę zaproponowała firma Jinko Power – zaledwie 0,02488 dolara za kWh energii elektrycznej z projektu fotowoltaicznego. Firma ta, wraz z dwoma innymi, jest na najlepszej drodze, aby to im przyznane zostały kontrakty po finalnym zatwierdzeniu i sprawdzeniu ofert.

W trzeciej rundzie aukcji zakupiono 150 MW nowych mocy słonecznych oraz 50 MW mocy wiatrowych.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Drugą najlepszą ofertę złożyła spółka RAI Energy z Kalifornii, która współpracuje z lokalnym partnerem Capital Investments & Brokerage. Ich propozycja to 0,025 dolara za kWh. Na trzecim miejscu znalazło się konsorcjum kanadyjskiego Canadian Solar Inc. i jordańskich EPC oraz Kawar Investments, które złożyło ofertę w wysokości 0,034404 dolara/kWh.

Ministerstwo Energii i Zasobów Mineralnych (MEMR) w analizach złożonych ofert wsparte zostanie przez niemiecką firmę konsultingową Fichtner Group. Nie wiadomo jednak, jak MEMR zamierza podzielić moce – trzy projekty po 50 MW czy dwa – jeden o mocy 50 MW, a drugi 100 MW.

Zaproponowane w ramach aukcji ceny pokazują, że jordański rynek jest już dojrzałym rynkiem OZE, pomimo wszelkich zawirowań, jakie otaczały tę rundę aukcji. Ceny za kWh wypadły konkurencyjnie.

Po uznaniu wygranych firm przez MEMR podpiszą one 20-letnie kontrakty z państwowym dystrybutorem energii elektrycznej NEPCO. Projekty zainstalowane zostaną w Solar Park 2 w Ma’an, gdzie realizowano inwestycje związane z pierwszą rundą aukcji.

źródło:pv-magazine