Według Komisji Europejskiej w 2023 roku poziom emisji dwutlenku węgla spadł aż o 15,5%. Jest to rekordowa ilość w skali roku. Głównym źródłem tak wysokiego spadku jest zdaniem Komisji dekarbonizacja sektora energetycznego oraz rozwój systemu handlu emisjami.
W Europie emitujemy mniej CO2 niż kiedykolwiek
W swoim komunikacie Komisja Europejska bierze pod uwagę dane od roku 2005 do dzisiaj. Właśnie bowiem w 2005 roku we wspólnocie został uruchomiony system handlu pozwoleniami na emisje (ETS). KE podała, że emisja CO2 przez UE zmalała w 2023 roku o 15,5% względem roku poprzedniego, co jest wynikiem rekordowym. Porównując z rokiem 2005, cała Unia emituje aż o 45% mniej tego gazu cieplarnianego.
KE widzi to jako pozytywny sygnał dla dalszego rozwoju. Według przekazanej przez organ informacji w takim tempie możliwe jest osiągnięcie poziomu o 62% mniejszego niż w 2005 do roku 2030. Pod koniec stycznia donosiliśmy o raporcie Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (Centre for Research on Energy and Clean Air – CREA), które dzięki analizie baz danych doszło do wniosku, że ubiegły rok to dla terytorium UE spadek emisji CO2 o 8%. Już te wartości pokazywały, że cała Wspólnota emituje tego gazu najmniej od 60 lat. Oficjalne informacje podane przez KE są jeszcze bardziej optymistyczne.
Rekordowy spadek emisji w Unii. Źródło? OZE, atom i wodór
Według komunikatu Komisji najbardziej do spadku emisji na terenie Unii przyczynił się dalszy rozwój sektora energetycznego. W 2023 roku produkcja prądu wypuszczała do atmosfery 24% mniej CO2 niż rok wcześniej. KE podkreśliła rolę elektrowni wiatrowych i słonecznych oraz coraz śmielsze odchodzenie krajów Unii Europejskiej od węgla i gazu. Przykładem może być tutaj Słowacja, która pod koniec marca zamknęła ostatnie funkcjonujące w kraju bloki węglowe. Komunikat podkreślił również wpływ energetyki jądrowej i technologii wodorowych na spadek emisji, jednak KE zaznaczyła, że te dwa czynniki przyczyniły się do niego w mniejszym stopniu niż OZE.
Co dzieje się w innych sektorach? Emisje przemysłu również maleją, ale znacznie wolniej niż energetyki. Jak podało KE, ta gałąź emitowała o 7% mniej CO2 niż rok wcześniej. Jest to zasługą w głównej mierze wzrostu wydajności i zmniejszenia produkcji, głównie jeśli chodzi o cement, żelazo i stal. Wzrost nastąpił natomiast w transporcie lotniczym, który w 2023 roku wypuścił do atmosfery 10% dwutlenku węgla więcej niż w roku poprzednim. Wynika to z odbicia się tej branży po pandemii COVID-19, która jeszcze w 2022 roku mocno wpływała na samolotowy ruch turystyczny przez liczne obostrzenia. W ubiegłym roku z kolei zagrożenie ze strony koronawirusa zmalało, obostrzenia zostały zniesione, a ilość samolotów na naszym niebie zwiększyła się. Wraz z nią w górę poszły emisje.
– Czytaj także: 57 firm odpowiada za 80% emisji gazów cieplarnianych. Te wzrastają, choć miały maleć
Źródła: climate.ec.europa.eu, teraz-srodowio.pl
Fot. Canva (tanaonte; artJazz)
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.