Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wielkie rozstanie Słowacji z węglem

Wielkie rozstanie Słowacji z węglem

26 marca Słowacy zamknęli najstarszą elektrownię węglową Vojany, działającą od blisko 60 lat. To koniec wydobycia węgla na Słowacji.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Węgiel stracił na znaczeniu

Wydobycie węgla na Słowacji od lat było nierentownym biznesem, a podatnicy musieli sporo do niego dopłacać. Nasz południowy sąsiad wydawał blisko 100 milionów euro rocznie na dotacje do produkcji energii z krajowego “czarnego złota”– jak podaje Euractiv. 

Znaczenie wydobycia węgla w tym kraju od lat nieustająco spadało. Już w 2021 roku pisaliśmy na łamach portalu o planowanym odejściu od wydobycia i spalania węgla przez Słowaków, co stopniowo następowało. Na koniec 2023 roku zamknięto Novaky – elektrownię węglową o mocy 266 MW, zlokalizowaną w regionie Górnej Nitry. Przedostatnią wówczas, która opalana była węglem. Decyzję o zamknięciu ostatniego tego typu obiektu, czyli Vojany, poznaliśmy już w zeszłym roku w komunikacie Slovenské elektrárne. Wówczas słowackie przedsiębiorstwo i jednocześnie operator elektrowni, poinformowało o rosnących stratach, które ta generuje. Jej zamknięcie pozostawało już tylko kwestią czasu.

Legenda Czechosłowacji

Elektrárne Vojany (EVO) to słynna elektrociepłownia zlokalizowana w we wschodniej części kraju, w powiecie Michalovce, niedaleko granicy z Ukrainą. 

vojany mapa scaled 1
Fot.: seas.sk

Prace nad jej budową rozpoczęto już w 1961 roku, jednak oficjalnie zaczęła swoją działalność dopiero pięć lat później. Wówczas jej moc zainstalowana wynosiła 1320 MW, co czyniło ją największym tego typu obiektem w całej Czechosłowacji.

Z biegiem czasu znaczenie węgla, zwłaszcza jego wydobycie, stawało się coraz bardziej kosztowne i nieopłacalne. Słowacja postawiła też na inwestycję w rozwój elektrowni jądrowych. Na ten moment w kraju obecne są dwa takie zakłady i według wyliczeń własnych Instytutu Europy Środkowej, odpowiadają one za produkcję średnio aż 53% energii elektrycznej w krajowym miksie. Obiekty te zlokalizowane są w miejscowościach Bohunice oraz Mochovce i posiadają łącznie 5 reaktorów. Kolejne są w budowie. Moc Elektrárne Bohunice wynosi 1760 MW, a Atómové elektrárne Mochovce – 1471 MW.

– Głównym podmiotem wytwarzającym energię elektryczną na Słowacji i właścicielem elektrowni w Bohunicach (reaktor V2) oraz elektrowni Mochovce 2 i 4 jest spółka Slovenské Elektrárne (SE). Obecnie produkuje ona energię na poziomie ok. 16 MWh rocznie. W 2022 r. SE, dzięki elektrowniom jądrowym, dostarczyła do sieci 95% energii elektrycznej – czytamy w wydanym na koniec września 2023 komentarzu IEŚ.

Kto jeszcze korzysta z węgla?

Pomimo zakończenia ery spalania węgla, na Słowacji pozostają w użyciu jeszcze dwa zakłady ciepłownicze – w Koszycach oraz Żylinie, w których ten surowiec jest wykorzystywany. Mimo to, kres węgla także w tym obszarze zdaje się być nieubłagany. 

vojany
Fot.: seas.sk

Źródła: seas.sk, miasto2077.pl, pb.pl
Fot.: seas.sk

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.