1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rekordowy spadek emisji CO2. Unia Europejska na dobrej drodze

Rekordowy spadek emisji CO2. Unia Europejska na dobrej drodze

Rekordowy spadek emisji CO2. Unia Europejska na dobrej drodze

Według Komisji Europejskiej w 2023 roku poziom emisji dwutlenku węgla spadł aż o 15,5%. Jest to rekordowa ilość w skali roku. Głównym źródłem tak wysokiego spadku jest zdaniem Komisji dekarbonizacja sektora energetycznego oraz rozwój systemu handlu emisjami.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

W Europie emitujemy mniej CO2 niż kiedykolwiek

W swoim komunikacie Komisja Europejska bierze pod uwagę dane od roku 2005 do dzisiaj. Właśnie bowiem w 2005 roku we wspólnocie został uruchomiony system handlu pozwoleniami na emisje (ETS). KE podała, że emisja CO2 przez UE zmalała w 2023 roku o 15,5% względem roku poprzedniego, co jest wynikiem rekordowym. Porównując z rokiem 2005, cała Unia emituje aż o 45% mniej tego gazu cieplarnianego.

KE widzi to jako pozytywny sygnał dla dalszego rozwoju. Według przekazanej przez organ informacji w takim tempie możliwe jest osiągnięcie poziomu o 62% mniejszego niż w 2005 do roku 2030. Pod koniec stycznia donosiliśmy o raporcie Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (Centre for Research on Energy and Clean Air – CREA), które dzięki analizie baz danych doszło do wniosku, że ubiegły rok to dla terytorium UE spadek emisji CO2 o 8%. Już te wartości pokazywały, że cała Wspólnota emituje tego gazu najmniej od 60 lat. Oficjalne informacje podane przez KE są jeszcze bardziej optymistyczne.

Rekordowy spadek emisji w Unii. Źródło? OZE, atom i wodór

Według komunikatu Komisji najbardziej do spadku emisji na terenie Unii przyczynił się dalszy rozwój sektora energetycznego. W 2023 roku produkcja prądu wypuszczała do atmosfery 24% mniej CO2 niż rok wcześniej. KE podkreśliła rolę elektrowni wiatrowych i słonecznych oraz coraz śmielsze odchodzenie krajów Unii Europejskiej od węgla i gazu. Przykładem może być tutaj Słowacja, która pod koniec marca zamknęła ostatnie funkcjonujące w kraju bloki węglowe. Komunikat podkreślił również wpływ energetyki jądrowej i technologii wodorowych na spadek emisji, jednak KE zaznaczyła, że te dwa czynniki przyczyniły się do niego w mniejszym stopniu niż OZE.

Co dzieje się w innych sektorach? Emisje przemysłu również maleją, ale znacznie wolniej niż energetyki. Jak podało KE, ta gałąź emitowała o 7% mniej CO2 niż rok wcześniej. Jest to zasługą w głównej mierze wzrostu wydajności i zmniejszenia produkcji, głównie jeśli chodzi o cement, żelazo i stal. Wzrost nastąpił natomiast w transporcie lotniczym, który w 2023 roku wypuścił do atmosfery 10% dwutlenku węgla więcej niż w roku poprzednim. Wynika to z odbicia się tej branży po pandemii COVID-19, która jeszcze w 2022 roku mocno wpływała na samolotowy ruch turystyczny przez liczne obostrzenia. W ubiegłym roku z kolei zagrożenie ze strony koronawirusa zmalało, obostrzenia zostały zniesione, a ilość samolotów na naszym niebie zwiększyła się. Wraz z nią w górę poszły emisje.

– Czytaj także: 57 firm odpowiada za 80% emisji gazów cieplarnianych. Te wzrastają, choć miały maleć

Źródła: climate.ec.europa.eu, teraz-srodowio.pl

Fot. Canva (tanaonte; artJazz)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.