Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Reuters: Polska wycofa pozwy przeciwko Unii Europejskiej

Reuters: Polska wycofa pozwy przeciwko Unii Europejskiej

Polska nie będzie pozywać Unii Europejskiej w kwestiach związanych z polityką klimatyczną – taką informację opublikowała agencja prasowa Reuters. Media donoszą, że rząd Donalda Tuska ma wycofać pozwy złożone przez PiS.

Reklama

Nowy rząd, nowe podejście do UE i zmian klimatycznych

Reuters powołało się na anonimowe źródła zaznajomione ze sprawą. Ujawnili, że polski rząd wycofa się z pozwu przeciwko polityce klimatycznej Unii Europejskiej, złożonego jeszcze przez poprzedników z Prawa i Sprawiedliwości. 

Dziennikarze zauważają zmianę podejścia nowo wybranego rządu Polski do polityki klimatycznej Unii. Przywołują “lata sprzeciwu wobec niektórych polityk klimatycznych Unii Europejskiej pod rządami poprzedniej, nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS)”.

Czego dotyczyły skargi?

Jak czytamy na stronie: “Poprzedni rząd Polski wniósł pozwy do Sądu Najwyższego UE, w tym cztery sprawy w zeszłym roku próbujące unieważnić politykę klimatyczną UE

  • ustawę zakazującą sprzedaży nowych samochodów emitujących CO2 od 2035 r., 
  • politykę UE wyznaczającą krajowe cele w zakresie redukcji emisji, 
  • zmiany w unijnych limitach emisji dwutlenku węgla rynku, 
  • cele polegające na ochronie lasów”.

O wyżej wymienionych kwestiach wypowiadała się wówczas Anna Moskwa, ówczesna ministra Klimatu i Środowiska, wskazując między innymi na swoją obawę dotyczącą niezależności Polski i jej bezpieczeństwa energetycznego.

– Czy Unia chce autorytarnie decydować o tym jakimi pojazdami będą jeździć Polacy oraz by w Polsce wzrosły ceny energii? Polski rząd nie pozwoli na brukselski dyktat – pisała Anna Moskwa na swoich profilach w mediach społecznościowych.

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj, szczegółowo opisując postulaty w prawie klimatycznym UE:

Brakuje komentarza rządu

Agencja Reuters zwróciła się do polskiego rządu z prośbą o udzielenie komentarza w powyższej sprawie. Nie udało im się jednak uzyskać odpowiedzi.

Najdalej dotarł Polsatnews.pl, który o plany rządu zapytał wiceministra Klimatu i Środowiska, Miłosza Motykę. Niestety odpowiedź podsekretarza stanu jest mocno lakoniczna. 

– Obecnie trwają analizy pozwów skierowanych do TSUE przeciwko Unii – powiedział Motyka.

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo polityka klimatyczna Polski i otwartość naszego kraju na propozycje regulacji prawnych Uniii Europejskiej w tym zakresie mogą ulec zmianie. 

Zobacz także: Biznes chce przejść na OZE, ale nie wie jak [RAPORT]

Źródła: reuters.com, polsatnews.pl
Fot.: canva.com/@gettysignature, @daboost, @gettyimages

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.