Risen Energy dostarczy Ukrainie 320 MW OZE

Chińska spółka produkująca podzespoły dla farm fotowoltaicznych podpisała z holdingiem DTEK Renevables umowę na dostawę modułów o łącznej mocy 240 MW.

Umowę podpisano w połowie lutego 2019 roku w Chinach w mieście Ningbo. Stronami są spółka akcyjna Risen Energy, jeden z liderów chińskiego rynku fotowoltaiki, oraz ukraińska spółka energetyczna DTEK Renevables, część holdingu DTEK Energy.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Dostarczone przez chińskiego producenta podzespoły mają zostać wykorzystane do realizacji trzeciej inwestycji holdingu Rinata Achmetova w ukraińskie OZE – farmy fotowoltaicznej Pokrovskaya SES o mocy 240 MW. Agencja TASS, opierając się na informacji mówiącej, że podzespoły posiadają 323 MW mocy dla prądu stałego, ogłosiła już projekt kolejnej „największej elektrowni słonecznej na Ukrainie”.

Zgodnie z wypowiedzią przedstawiciela Risen Energy projekt nowego obiektu OZE na terytorium Republiki Ukrainy przede wszystkim wniesie ogromny wkład w realizację zaplanowanego przez ukraiński rząd rozwoju alternatywnej energetyki i realizację porozumień paryskich. Dodatkowo pozwoli również zapewnić znaczącą poprawę warunków socjo-ekonomicznych mieszkańcom regionu. Będzie to już druga tak duża elektrownia słoneczna w obwodzie dniepropietrowskim. Zaplanowana moc przyszłej instalacji to 240 MW. Moc w całości ma pochodzić z wysoce efektywnych 72-elementowych paneli mikrokrystalicznych, wyprodukowanych w sprawdzonej technologii PERC o mocy jednostkowej 370 W.

Zgodnie z deklaracją inwestora po zakończeniu budowy nowy obiekt OZE będzie w stanie w całości zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną dla przeszło 200 tysięcy pobliskich gospodarstw domowych i zredukować emisję dwutlenku węgla o ponad 400 tysięcy ton w skali roku.

Ukraina dostrzega potencjał OZE

Sektor energii odnawialnej w ukraińskiej energetyce już udowodnił, że posiada bardzo duży potencjał i możliwości rozwoju. W 2018 roku Ukraińcom udało się osiągnąć poziom 2% OZE w miksie energetycznym. W trakcie realizacji jest szereg dalszych inwestycji, które pozwolą na dalsze zwiększenie tego wskaźnika w roku bieżącym. Dzieje się to przy aktywnym udziale władz naszego wschodniego sąsiada, który w OZE widzi szansę na dywersyfikację źródeł energii, większe uniezależnienie się swojej energetyki od importowanych surowców i rozwój sektora wykorzystującego wysokie technologie.

W tym celu rząd Ukrainy przyjął narodowy plan rozwoju energetyki, w którym wyznaczył sobie ambitny cel, by do 2035 roku udział OZE w miksie przekroczył 25%. Na ten moment tamtejszy rynek zdążył już przyciągnąć inwestorów z Niemiec i Chin. Jednak to właśnie ci drudzy szerzej wykorzystują ogromne możliwości, jakie oferuje im nastawienie władz na szybki rozwój OZE i współpraca z takimi gigantami sektora energetycznego jak spółka DTEK.

Duże inwestycje pozwalają chińskim firmom na rozwój. Założona w 1986 roku spółka Risen Energy po 24 latach istnienia, w 2010 roku, została zarejestrowana na giełdzie ChiNext w Shenzhen. Spółka wyspecjalizowała się w pracach projektowych i budowie obiektów sektora odnawialnej energii, produkcji i sprzedaży urządzeń z mikrogeneracji wykorzystujących energię słoneczną oraz niezależne systemy zasilania i podzespoły dla instalacji fotowoltaicznych. Właśnie lata 2012–2018 były dla spółki kluczowe, ponieważ zmiany następujące w światowej polityce energetycznej i ciągle zmniejszające się koszty inwestycji w OZE pozwoliły chińskiemu przedsiębiorstwu na intensywną ekspansję i wejście na takie rynki jak: australijski, niemiecki, indyjski, japoński, meksykański i amerykański oraz ponad sto mniejszych przedstawicielstw w innych krajach. Dzięki temu spółka rozwijała się w tempie nawet 50% rocznie. Agencja Bloomberg New Energy Finance umieściła Risen Energy w spisie dostawców modułów OZE klasy Tier 1 po tym, jak moc znamionowa instalacji zbudowanych przez spółkę przekroczył 8,6 GW.

Inwestycję w elektrownię Pokrovskaya skomentował dla ukraińskich mediów wiceprezes Risen Energy ds. sprzedaży Zhao Zelin: – Status ekskluzywnego dostawcy modułów dla tego ogromnego energetycznego projektu jest potwierdzeniem reputacji Risen Energy. U podstaw tej reputacji leży najwyższa jakość produkcji, sprawnie zarządzane moce produkcyjne i utrzymujący się trend wzrostu naszego przedsiębiorstwa. Podpisanie tego porozumienia pomoże obu stronom wykorzystać swój potencjał w celu szybkiej realizacji całego projektu. Współpraca z holdingiem DTEK Renevables jest ważnym krokiem na drodze do dalszego rozszerzania obecności Risen Energy na ukraińskim rynku energetycznym. Jest to rynek, który znajduje się na etapie transformacji i z tego powodu wykazuje ogromne zapotrzebowanie na produkty i rozwiązania pozwalające na rozwój sektora energii odnawialnej (…).

Stanowisko zajął również dyrektor generalny DTEK Renevables Philipp Leckebush: – Mamy nadzieję osiągnąć efekt wspaniałej synergii połączonego doświadczenia naszych spółek. (…) Zgodnie ze strategią energetyczną Ukrainy do roku 2020 udział odnawialnych źródeł energii w strukturze miksu energetycznego powinien wzrosnąć do 11% i dalej wzrastać do 2035 roku, by osiągnąć 25%. Tak duże projekty infrastrukturalne jak Pokrovskaya SES stanowią ważne kroki na drodze do osiągnięcia tych celów. Cieszymy się, że możemy wnieść taki wkład w realizację państwowe strategii energetycznej.

źródło: Obie wypowiedzi podano za agencją TASS.ru