Risen Energy dostarczy Ukrainie 320 MW OZE

Chińska spółka produkująca podzespoły dla farm fotowoltaicznych podpisała z holdingiem DTEK Renevables umowę na dostawę modułów o łącznej mocy 240 MW.

Umowę podpisano w połowie lutego 2019 roku w Chinach w mieście Ningbo. Stronami są spółka akcyjna Risen Energy, jeden z liderów chińskiego rynku fotowoltaiki, oraz ukraińska spółka energetyczna DTEK Renevables, część holdingu DTEK Energy.

Dostarczone przez chińskiego producenta podzespoły mają zostać wykorzystane do realizacji trzeciej inwestycji holdingu Rinata Achmetova w ukraińskie OZE – farmy fotowoltaicznej Pokrovskaya SES o mocy 240 MW. Agencja TASS, opierając się na informacji mówiącej, że podzespoły posiadają 323 MW mocy dla prądu stałego, ogłosiła już projekt kolejnej „największej elektrowni słonecznej na Ukrainie”.

Zgodnie z wypowiedzią przedstawiciela Risen Energy projekt nowego obiektu OZE na terytorium Republiki Ukrainy przede wszystkim wniesie ogromny wkład w realizację zaplanowanego przez ukraiński rząd rozwoju alternatywnej energetyki i realizację porozumień paryskich. Dodatkowo pozwoli również zapewnić znaczącą poprawę warunków socjo-ekonomicznych mieszkańcom regionu. Będzie to już druga tak duża elektrownia słoneczna w obwodzie dniepropietrowskim. Zaplanowana moc przyszłej instalacji to 240 MW. Moc w całości ma pochodzić z wysoce efektywnych 72-elementowych paneli mikrokrystalicznych, wyprodukowanych w sprawdzonej technologii PERC o mocy jednostkowej 370 W.

Zgodnie z deklaracją inwestora po zakończeniu budowy nowy obiekt OZE będzie w stanie w całości zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną dla przeszło 200 tysięcy pobliskich gospodarstw domowych i zredukować emisję dwutlenku węgla o ponad 400 tysięcy ton w skali roku.

Ukraina dostrzega potencjał OZE

Sektor energii odnawialnej w ukraińskiej energetyce już udowodnił, że posiada bardzo duży potencjał i możliwości rozwoju. W 2018 roku Ukraińcom udało się osiągnąć poziom 2% OZE w miksie energetycznym. W trakcie realizacji jest szereg dalszych inwestycji, które pozwolą na dalsze zwiększenie tego wskaźnika w roku bieżącym. Dzieje się to przy aktywnym udziale władz naszego wschodniego sąsiada, który w OZE widzi szansę na dywersyfikację źródeł energii, większe uniezależnienie się swojej energetyki od importowanych surowców i rozwój sektora wykorzystującego wysokie technologie.

W tym celu rząd Ukrainy przyjął narodowy plan rozwoju energetyki, w którym wyznaczył sobie ambitny cel, by do 2035 roku udział OZE w miksie przekroczył 25%. Na ten moment tamtejszy rynek zdążył już przyciągnąć inwestorów z Niemiec i Chin. Jednak to właśnie ci drudzy szerzej wykorzystują ogromne możliwości, jakie oferuje im nastawienie władz na szybki rozwój OZE i współpraca z takimi gigantami sektora energetycznego jak spółka DTEK.

Duże inwestycje pozwalają chińskim firmom na rozwój. Założona w 1986 roku spółka Risen Energy po 24 latach istnienia, w 2010 roku, została zarejestrowana na giełdzie ChiNext w Shenzhen. Spółka wyspecjalizowała się w pracach projektowych i budowie obiektów sektora odnawialnej energii, produkcji i sprzedaży urządzeń z mikrogeneracji wykorzystujących energię słoneczną oraz niezależne systemy zasilania i podzespoły dla instalacji fotowoltaicznych. Właśnie lata 2012–2018 były dla spółki kluczowe, ponieważ zmiany następujące w światowej polityce energetycznej i ciągle zmniejszające się koszty inwestycji w OZE pozwoliły chińskiemu przedsiębiorstwu na intensywną ekspansję i wejście na takie rynki jak: australijski, niemiecki, indyjski, japoński, meksykański i amerykański oraz ponad sto mniejszych przedstawicielstw w innych krajach. Dzięki temu spółka rozwijała się w tempie nawet 50% rocznie. Agencja Bloomberg New Energy Finance umieściła Risen Energy w spisie dostawców modułów OZE klasy Tier 1 po tym, jak moc znamionowa instalacji zbudowanych przez spółkę przekroczył 8,6 GW.

Inwestycję w elektrownię Pokrovskaya skomentował dla ukraińskich mediów wiceprezes Risen Energy ds. sprzedaży Zhao Zelin: – Status ekskluzywnego dostawcy modułów dla tego ogromnego energetycznego projektu jest potwierdzeniem reputacji Risen Energy. U podstaw tej reputacji leży najwyższa jakość produkcji, sprawnie zarządzane moce produkcyjne i utrzymujący się trend wzrostu naszego przedsiębiorstwa. Podpisanie tego porozumienia pomoże obu stronom wykorzystać swój potencjał w celu szybkiej realizacji całego projektu. Współpraca z holdingiem DTEK Renevables jest ważnym krokiem na drodze do dalszego rozszerzania obecności Risen Energy na ukraińskim rynku energetycznym. Jest to rynek, który znajduje się na etapie transformacji i z tego powodu wykazuje ogromne zapotrzebowanie na produkty i rozwiązania pozwalające na rozwój sektora energii odnawialnej (…).

Stanowisko zajął również dyrektor generalny DTEK Renevables Philipp Leckebush: – Mamy nadzieję osiągnąć efekt wspaniałej synergii połączonego doświadczenia naszych spółek. (…) Zgodnie ze strategią energetyczną Ukrainy do roku 2020 udział odnawialnych źródeł energii w strukturze miksu energetycznego powinien wzrosnąć do 11% i dalej wzrastać do 2035 roku, by osiągnąć 25%. Tak duże projekty infrastrukturalne jak Pokrovskaya SES stanowią ważne kroki na drodze do osiągnięcia tych celów. Cieszymy się, że możemy wnieść taki wkład w realizację państwowe strategii energetycznej.

źródło: Obie wypowiedzi podano za agencją TASS.ru