Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Robot uczy segregacji odpadów. Pomysł 12-latków z Lublina

Robot uczy segregacji odpadów. Pomysł 12-latków z Lublina

Zespół uczniów z Lublina skonstruował specjalnego robota, który po polsku i po angielsku uczy zasad segregacji odpadów. Młodzi wynalazcy pojadą na finał zawodów First Lego League w Niemczech. 

Reklama

Zespół ROBO TEAM tworzy kilkoro 12-latków z Lublina. Spotykają się dwa razy w tygodniu i pracują pod okiem trzech nauczycieli nad inteligentnym robotem, który uczy segregacji odpadów. Jednym z prowadzących jest prof. Bogdan Księżopolski z Wydziału Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. 

Pracują bardzo solidnie, nie opuszczają zajęć. Muszę przyznać, że zaskakują mnie tym, że bardzo szybko się uczą – mówi dla TOK.fm prof. Bogdan Księżopolski.

Postępy w pracy nad przygotowaniem robota do konkursu można śledzić na Facebooku. Uczniowie mają już za sobą pierwsze sukcesy – innowacyjny robot trafił do półfinału FLL Hungary & Poland. Teraz pojedzie do Niemiec na FIRST LEGO League Global Innovation Award, bo w krajowych eliminacjach pokonał 67 innych projektów. W Niemczech jury wybierze z kolei 20 zwycięskich prototypów, które powalczą o główną nagrodę w Orlando na Florydzie. 

Przychodzenie tutaj to fajna zabawa i nauka – mówią uczniowie. – Największą satysfakcję daje to, że uczymy się razem pracować, w grupie, a dzięki temu zdobywamy nagrody – tłumaczy Mateusz. – Po pierwsze bawimy się, a po drugie – uczymy się nowych umiejętności, na przykład budowania albo programowania, ćwiczymy współpracę i jest bardzo fajnie – dodaje Dominik. 

Młodzi wynalazcy są uczniami czterech lubelskich szkół: Społecznej Szkoły Podstawowej im. S.F. Klonowica w Lublinie, Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi, Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie oraz społecznej Szkoły Podstawowej im. 24 Pułku Ułanów w Kraśniku. 

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.