Rosatom wskazał elementy przyspieszające realizację projektów OZE

farmy wiatrowe

Kluczowym czynnikiem, który może zapewnić rosyjskiemu gigantowi Rosatomowi pomyślną realizację projektów w sektorze odnawialnych źródeł energii, jest „połączenie unikalnych kompetencji w budowie obiektów energetycznych i obecności wielowymiarowego przemysłu funkcjonującego w energetyce jądrowej”. O uwarunkowaniach rozwoju projektów Rosatomu poinformował pierwszy zastępca dyrektora generalnego firmy ds. rozwoju i międzynarodowego biznesu Kiril Komarow.

Jak wskazuje agencja Ria Novosti, projekty Rosatomu związane z energetyką wiatrową to jedne z najbardziej obiecujących „nieatomowych” projektów rosyjskiej grupy. W 2016 roku zależna spółka WietroOGK wygrała przetarg na budowę trzech farm wiatrowych na terytorium Adygei i Kraju Krasnodarskiego o łącznej mocy 610 MW (więcej w Rosatom rozszerza strukturę i tworzy nowe spółki wiatrowe). Z kolei w czerwcu br. ten sam podmiot nabył prawo do budowy kolejnych elektrowni wiatrowych w Adygi, Kraju Krasnodarskim i w rejonie Kurganu.

Planowane projekty budowy farm wiatrowych będą stanowiły 43 procent rosyjskiego rynku energii wiatrowej (projekty mają być realizowane w latach 2019–2022) W celu realizacji zamierzeń Rosatomu w najbliższym czasie zostanie wdrożony program lokalizacji produkcji wiatraków megawatowych w zakładach spółki.

W czasie październikowych rozmów w ramach okrągłego stołu, w sprawie alternatywnych źródeł energii podczas Forum Open Innovation przedstawiciel Rosatomu Komarow stwierdził, że jego firma nie realizuje swoich projektów od zera – spółka ma duże doświadczenie w energetyce oraz w budowie infrastruktury energetycznej. Komarow za ważny atut Rosatomu wskazał własne zakłady produkcyjne. Podmiot zależny Atomenergomasz (ros. Атомэнергомаш) jest najlepszą firmą specjalizującą się w przemyśle energetycznym – jak wskazał Komarow – więc Rosatomowi produkowanie elementów do energetyki wiatrowej „przyjdzie z łatwością”.

Spółka w swojej zielonej działalności chce korzystać z dorobku energetyki jądrowej. Komarow wskazał, że rosyjski przemysł jądrowy jest zdolny  do produkcji włókna węglowego i produktów z jego wykorzystaniem. Włókno węglowe ma szerokie zastosowanie w energetyce, w tym w produkcji łopat wiatrakowych. Rosatom planuje rozwinąć tę działalność i eksportować włókno węglowe także za granicę. Więcej informacji: Rosyjski gigant Rosatom chce eksportować własne turbiny wiatrowe.

Według najnowszych badań Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) do 2030 roku Federacja Rosyjska może zwiększyć udział zielonej energii w miksie energetycznym z 3 do 11 procent. Wzrost użycia odnawialnych źródeł energii przełoży się na czterokrotny wzrost udziału czystej energii w latach 2014–2030. Rosja ma znaczący potencjał rozwoju OZE, zwłaszcza w sferach energii wodnej i bioenergii, które stanowią podstawę sfery OZE w Rosji. Do końca 2015 roku całkowita moc zainstalowanej energii odnawialnej wyniosła 53,5 GW.

Źródła: Ria Novosti

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Piwny gigant wybiera Enela

Następny artykuł

Kary za brak walki ze smogiem zostały nałożone na małopolskie gminy

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , ,