Rosyjski gigant Rosatom chce eksportować własne turbiny wiatrowe

Rosyjskie media informują, że państwowa spółka jądrowa Rosatom planuje zbudować fabrykę produkującą turbiny dla elektrowni wiatrowych z przeznaczeniem na rynek rodzimy i zagraniczny. Jest to jeden z kolejnych kroków na rzecz rozbudowy portfela aktywności Rosatomu o energetykę wiatrową.

OTEK (ros. ОТЭК), spółka zależna rosyjskiego Rosatomu, chce wysyłać turbiny własnej produkcji na rynki zagraniczne. Rosyjski podmiot chce skupić się przede wszystkim na Azji Południowo-Wschodniej oraz rynkach Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP).  Spółka rozważa możliwość wejścia na rynki technologiczne 14 państw.

Jak podkreśla GreenEvolution.ru, Rosatom jest wciąż jedyną rosyjską firmą, która podjęła się nie tylko konstrukcji farm wiatrowych, ale także chce realizować program „industrializacji turbin wiatrowych”.

Największymi producentami technologii dla energetyki wiatrowej w 2016 rok był Vestas, GE oraz Goldwind. Jak wskazują analitycy, rynek jest bardzo konkurencyjny, produkty rosyjskie po dewaluacji rubla mogą być także konkurencyjne. Na dzień dzisiejszy eksperci jak i sami Rosjanie nie komentują kwestii związanych z kosztami rosyjskich instalacji.

Według najnowszych badań Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA), Federacja Rosyjska może zwiększyć udział „zielonej energii” w miksie energetycznym z 3 do 11 procent do 2030 roku. Wzrost użycia odnawialnych źródeł energii przełoży się na czterokrotny wzrost udziału „czystej energii” w latach 2014-2030. Rosja ma znaczący potencjał rozwoju OZE zwłaszcza w sferze energii wodnej i bioenergii, które stanowią podstawę sfery OZE w Rosji. Do końca 2015 roku całkowita moc zainstalowanej energii odnawialnej wyniosła 53,5 GW.