Rosjanie chcą zainwestować miliardy w energetykę wiatrową

Rosyjskie Stowarzyszenie Przemysłu Energetyki Wiatrowej (RAWI) podało niedawno informację, że spółka Rusnano planuje ogłosić przetarg skierowany do banków, aby dzięki niemu pozyskać fundusze na sfinansowanie nowych inwestycji w branży energetyki wiatrowej. O planach Rusnano poinformował prezes zarządu spółki, Anatolij Czubajs, podczas odbywającego się w pierwszych dniach października br. Moscow Energy Week. Rosyjska spółka chce na powyższy cel wziąć kredyt na ponad 70 miliardów rubli.

Według przedstawiciela Rusnano, pozyskane obecnie kredyty na rozwój energetyki odnawialnej są o wiele tańsze dzięki narzędziom DPM, Long-Term Capacity Agreement (LTCA), które gwarantują zwrot inwestycji w wysokości 12%. Dzięki mechanizmowi DPM można utrzymać udział w projektach w dziedzinie energetyki wiatrowej na poziomie 20-25%.

Wszystkie największe banki w kraju będą mogły wybrać własne terminy, my natomiast wybierzemy najlepsze z nich – powiedział Czubajs. Szef projektów kompleksu paliwowo-energetycznego spółki poinformował, że wyniki przetargu będą znane jeszcze pod koniec 2018 roku. Przedstawiciele firmy nie wykluczyli kredytu konsorcjalnego.

Rusnano wraz z fińską spółką Fortum stworzyli fundusz o wartości około 30 miliardów rubli, który będzie źródłem finansowania inwestycji w energetykę wiatrową; przede wszystkim w produkcję komponentów używanych w energetyce wiatrowej. Uruchomienie pierwszej farmy wiatrowej finansowanej z powyższych środków nastąpi na przełomie 2017. i 2018. roku.

W maju br. informowaliśmy, że powyższy fundusz będzie przeznaczony na inwestycje w energetykę wiatrową, produkcję turbin wiatrowych w Rosji oraz projekty wysokiego ryzyka dotyczące OZE. Według przedstawicieli Rusnano, obie spółki rozważają możliwość budowy w ciągu najbliższych pięciu lat farm wiatrowych o łącznej mocy kilkuset MW.

Fiński partner Rosji zgodził się na wyłożenie około 15 miliardów rubli (264 milionów dolarów) w inwestycje fińsko-rosyjskiej spółki joint-venture z zastrzeżeniem pozytywnych decyzji inwestycyjnych. Odrębne decyzje zostaną wykonane na podstawie indywidualnych przypadków dla każdej możliwej inwestycji.

Dalszy postęp inwestycyjny będzie zależał również od wyników aukcji. Długofalowym celem spółki Fortum jest bowiem wytworzenie około 50 MW mocy wytwórczych w Rosji zgodnie z portfelem inwestycyjnym i strategią joint-venture. W bieżącym roku Finowie chcą osiągnąć w ramach inwestycji 35 MW mocy wytwórczych w farmach wiatrowych w Rosji, otrzymując płatność w ramach umowy PPA na zakup zielonej energii przez najbliższe 15 lat.

Według najnowszych badań Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA), Federacja Rosyjska może zwiększyć udział zielonej energii w miksie energetycznym z 3. do 11% do 2030 roku. Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii przełoży się na czterokrotny wzrost udziału „czystej energii” w latach 2014-2030. Perspektywy dotyczące rozwoju energii odnawialnej na terytorium Rosji zostały przedstawione na spotkaniu przedstawicieli Ministerstwa Energii i Agencji IRENA. Więcej szczegółów można znaleźć w tekście Rosja czterokrotnie zwiększy udział OZE w miksie energetycznym do 2030 roku.

 

Źródła: RAWI

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Siemens jest zainteresowany modernizacją rosyjskich elektrowni

Następny artykuł

Najsilniejsza turbina wiatrowa od Vestas

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , ,