Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rusnano i Fortum wspólnie zainwestują w rosyjską energetykę wiatrową

Rusnano i Fortum wspólnie zainwestują w rosyjską energetykę wiatrową

Rusnano, rosyjska spółka deweloperska specjalizująca się w rozwoju nanotechnologii, oraz fińska korporacja Fortum stworzyli wspólny fundusz na rzecz rozwoju energetyki wiatrowej. Rosjanie i Finowie zamierzają zainwestować w sumie ponad 30 miliardów rubli (około 530 milionów dolarów) w projekty joint-venture (50/50). Liczne podmioty bankowe wyraziły swoje zainteresowanie w kwestii współpracy inwestycyjnej.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Przedmiotowy fundusz będzie przeznaczony do inwestycji w energetykę wiatrowa, produkcję turbin wiatrowych w Rosji oraz projekty wysokiego ryzyka w OZE. Według przedstawicieli Rusnano obie firmy rozważają możliwości budowy farm wiatrowych o łącznej mocy kilkuset MW w ciągu 5 lat. Fiński partner Rosji zgodził się na inwestycję około 15 miliardów rubli (264 milionów dolarów) w inwestycje fińsko-rosyjskiej spółki joint-venture z zastrzeżeniem pozytywnych decyzji inwestycyjnych. Odrębne decyzje inwestycyjne zostaną wykonane na podstawie indywidualnych przypadków dla każdej możliwej inwestycji. Dalszy postęp inwestycyjny będzie zależał także od wyników aukcji. Długofalowym celem Fortum jest wytworzenie około 50 MW mocy wytwórczych w Rosji zgodnie z portfelem inwestycyjnym i strategią joint-venture. W tym roku Finowie chcą osiągnąć w ramach inwestycji 35 MW mocy wytwórczych w farmach wiatrowych w Rosji, otrzymując płatność w ramach umowy PPA na zakup zielonej energii przez najbliższe 15 lat.

Do rozpoczęcia projektu zostanie wybrany zagraniczny dostawca turbin wiatrowych. Jednym z warunków do wygrania przetargu jest uzyskanie rocznego wzrostu produkcji technologicznej w Rosji, który musi osiągnąć poziom 65% w 2019 roku.

Rosyjska strona podkreśla strategiczny rozwój stosunków handlowych Rosji i Finlandii. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow poinformował na początku maja 2017 roku, że – w okresie od styczna do lutego handel wzrósł o prawie 60 procent w porównaniu do analogicznego okresu z poprzedniego roku. Są realizowane najważniejsze wspólne projekty, w tym budowa w Finlandii elektrowni atomowej Hanhikivi-1 z udziałem Rosatomu, z powodzeniem działa stocznia w Helsinkach, która jest własnością United Shipbuilding Corporation. Te inwestycje tworzą nowe miejsca pracy i zwiększają dynamikę rozwoju gospodarczego. Z kolei nasi fińscy partnerzy, w tym przypadku reprezentowani przez grupę Fortum, zaangażowani są w rozwój energetyki wiatrowej w obwodzie uljanowkim.

Fortum jest wiodącą firmą w branży „czystej energii”, która zapewnia swoim klientom energię elektryczną oraz energię na potrzeby ogrzewania i chłodzenia, a także inteligentne rozwiązania w celu poprawy efektywności wykorzystania zasobów.  Spółka zatrudnia około 8 tysięcy specjalistów w krajach skandynawskich i bałtyckich, w Rosji, w Polsce, w Indiach. 62 procent energii generowanej przez Fortum jest wolna od CO2.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.