Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rowerowa wycieczka przez cały Paryż?

Rowerowa wycieczka przez cały Paryż?

Stolica Francji mocno koncentruje się na rozwoju koncepcji miasta 15-minutowego i dąży do tego, by w ciągu 4 najbliższych lat mieszkańcy mogli przejechać cały Paryż rowerem. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Rowerowe eldorado 

Proponowane zmiany są częścią “Planu Velo: Act 2”, który został stworzony przez burmistrz Paryża Anne Hidalgo. Hidalgo została ponownie wybrana na swoje stanowisko w lecie 2020 roku, a jednym z kluczowych punktów jej zwycięskiego programu były właśnie modyfikacje skupiające się na rozwoju rowerowej infrastruktury w mieście. Na ewolucję komunikacyjnych przyzwyczajeń paryżan wpływ miała pandemia, a także strajk transportowy, który odbył się w 2019 roku. 

Jaka metamorfoza czeka miasto zakochanych?

Miasto wyda na zmiany aż 250 milionów euro. Fundusze zostaną przeznaczone przede wszystkim na budowę dodatkowych 180 km dróg rowerowych, co zwiększy ich długość z obecnego 1 000 km. Plan Velo wpłynie również na dostępne miejsca parkingowe – liczba rowerowych stanowisk postojowych wzrośnie z 60 000 do 240 000, a rowerzyści zyskają około 30 000 dodatkowych stojaków na swoje pojazdy. W tym samym czasie Paryż usunie ponad 70% miejsc parkingowych dla samochodów na ulicach.

Rowery wygrywają z samochodami

Zmiany, które mają wejść w życie do 2026 roku, będą także oddziaływać na regulację sygnalizacji świetlnej w mieście, która od teraz będzie bardziej sprzyjać autobusom, tramwajom i rowerom, a nie samochodom. Plan uwzględnia również wprowadzenie usług skupiających się na porządkowaniu dróg rowerowych i usuwaniu z nich śniegu, by utrzymać ich przejezdność przez cały rok. 

Edukacja podstawą

Władze Paryża doskonale zdają sobie sprawę z roli, jaką pełni prawidłowa edukacja najmłodszych, dlatego Plan Velo zakłada również naukę jazdy na rowerze, która będzie prowadzona we wszystkich paryskich szkołach podstawowych. Twórcy nie zapominają także o starszych mieszkańcach i planują rozwijać sieć szkół rowerowych dla dorosłych osób. Kolejnym punktem zmian jest utworzenie w każdej z 20 dzielnic Paryża warsztatów, które umożliwiają właścicielom samodzielną naprawę rowerów

Światowy Dzień Miast 

31 października obchodzimy Światowy Dzień Miast, który ma zwracać uwagę na kwestię zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich na całym świecie. Paryż, który decyduje się na przekształcenie swojej przestrzeni na bardziej przyjazną dla rowerzystów, wydaje się być doskonałym przykładem miejsca, które wychodzi naprzeciw potrzebom swoich mieszkańców. 

Źródła: ecowatch.com, bloomberg.com, forbes.com, businessinsider.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.