Sezon na rower trwa cały rok. Codzienność miejskich rowerzystów w dużej mierze zależy od przygotowanej infrastruktury. Po którym mieście jeździ się najswobodniej? Oto dane dotyczące miast, w których rowerzyści mogą szusować – z korzyścią dla własnego zdrowia, innych ludzi i klimatu.
Spis treści
Rowerzyści w Polsce
Jeżeli budowa ścieżki rowerowej nie wiąże się z wycinką oraz nadmierną eksploatacją przyrody, wydaje się idealnym rozwiązaniem dla rowerzystów i mieszkańców miast. Zeroemisyjne środki transportu są rozwiązaniami najkorzystniejszymi dla planety, a jazda rowerem to cała gama zalet.
Bydgoskie Centrum Rowerowe postanowiło przeanalizować, które polskie miasta najbardziej dbają o bezpieczeństwo i swobodę rowerzystów. Wzięto pod uwagę też funkcjonowanie wypożyczalni rowerów miejskich, liczbę stojaków rowerowych w mieście, czy udział projektów rowerowych w lokalnych budżetach obywatelskich. Do oceny poszczególnych kategorii posłużyła specjalna skala.
Pierwsze miejsce w rankingu miast przyjaznym rowerzystom zostało przyznane stolicy Polski, drugą i trzecią pozycję na podium zajął kolejno Wrocław i Poznań. Warszawa jest też liderem w budowie największej liczby tras w 2020 roku. Stworzono wówczas nowe 45 km tras dla rowerzystów. Z kolei najwięcej stojaków na jednoślady znajduje się w Gdańsku – 8200 szt., Wrocławiu – 7660 i Krakowie – 7201 (ilość stojaków na metr kwadratowy).
Najwięcej stacji napraw, można z kolei znaleźć w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi i Gdańsku.
TOP miasta rowerowe w Polsce
- Warszawa
- Wrocław
- Poznań
- Bydgoszcz
- Gdańsk oraz Lublin
- Białystok
- Kraków
- Łódź
Centrum Rowerowe sprawdziło też, ile ścieżek rowerowych jest w poszczególnych miastach kraju. Sprawdzono łączną długość dróg rowerowych w danej metropolii, a następnie obliczono ich stosunek do długości wszystkich dróg w obrębie administracyjnych granic. Wyniki zostały podane w procentach.
Podążając za tym schematem, okazało się, że najwięcej dróg rowerowych jest we Wrocławiu (37%). A następnie w Białymstoku (36%) oraz w Poznaniu (35%).
Świat
W 2020 roku opublikowano z kolei listę najbardziej przyjaznych rowerzystom miast Europy. Nie dziwi fakt, że na liście znalazły się dwa holenderskie miasta. Tam, kultura rowerowa stanowi integralną część życia Holendrów i innych narodów, które z radością korzystają z ogromnej ilości ścieżek rowerowych. Przejazdy rowerem stanowią w Królestwie Niderlandów ponad ¼ spośród wszystkich form codziennego transportu. Miejmy nadzieję, że w Polsce znajdzie się więcej funduszy dla jednej z najlepszych, integralnych form przemieszczania się, jaką jest jazda na rowerze.
TOP 10 miast rowerowych w Europie (2019 r.)
- Kopenhaga
- Amsterdam
- Utrecht
- Antwerpia
- Strasburg
- Bordeaux
- Oslo
- Paryż
- Wiedeń
- Helsinki
Chcesz poznać szczegółowy raport dotyczący rowerowych miast? Wejdź na stronę Centrum Rowerowego.
źródło: materiały prasowe, centrumrowerowe.pl
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.