Rumuńskie miasto Kluż-Napoka stawia na autobusy elektryczne

Rumuńskie miasto Kluż-Napoka stawia na autobusy elektryczne

Miasto Kluż-Napoka, położne w północnozachodniej części Rumunii, otrzymało pierwszych 11 autobusów elektrycznych, które będą użytkowane w ramach transportu publicznego. Ich producentem jest Solaris.

Pojazdy zostały nabyte w ramach programu finansowanego przez szwajcarski rząd. Wartość projektu szacowana jest na około 27 milionów lejów rumuńskich (RON), co odpowiada 5,8 milionom euro. „Dzisiaj, po raz pierwszy w Rumunii wprowadzamy autobusy elektryczne do obiegu za pośrednictwem Szwajcarsko-Rumuńskiego Programu Współpracy. Dlatego, po pierwsze, chciałbym podziękować obywatelom Szwajcarii za wsparcie finansowe, jakiego udzielili temu projektowi. Bez wsparcia szwajcarskiego podatnika projekt ten nie zostałby zrealizowany. Po drugie, chcę podziękować także mieszkańcom Kluż, ponieważ część dofinansowania w wysokości 15% pochodzi z budżetu lokalnego. Chciałbym również podziękować Ministerstwu Finansów Rumunii za stałe wsparcie w realizacji tego projektu. Na koniec doceniam jakość autobusów oferowanych przez ich producenta Solaris w Polsce i wyposażanie je w najnowocześniejszą technologię”, mówił Emilc Bloc, burmistrz miasta.

Każdy autobus posiada 78 miejsc siedzących. Zasięg po jednym ładowaniu akumulatora wynosi 105 kilometrów. Na stronie władz miasta Kludż-Napoka wskazano, że wdrożenie nowego typu transportu publicznego zwiększy komfort podróżujących pasażerów dzięki niskiej emisji drgań i hałasu, przyczyni się do poprawy jakości powietrza oraz znacznie obniży koszt transportu publicznego ze względu na użycie energii elektrycznej, która jest tańsza od konwencjonalnych paliw.

W przyszłym roku Kluż-Napoka zostanie zaopatrzone w dodatkowe 30 pojazdów elektrycznych. Burmistrz miasta, Emil Boc ma nadzieję, że już w 2025 roku cała miejska flota autobusowa będzie w pełni przyjazna dla środowiska. „Zdrowie każdego z nas jest bardzo ważne. Z tej perspektywy zmiana floty transportu publicznego na czystszą jest priorytetem w mieście Kluż-Napoka. Naszym celem jest, aby po 2025 roku cała publiczna flota transportowa w mieście była czystsza”, wyjaśnił Block.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego2014-2020 miasto planuje zakup dodatkowo 30 autobusów elektrycznych, 50 trolejbusów oraz 24 tramwajów.

Źródło: primariaclujnapoca.ro, Cluj Manifes, Realitatea De Cluj, Romania Insider