Rusza akcja “Hotel bez plastiku”

Rusza akcja „Hotel bez plastiku”, której organizatorem jest Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego. Głównym jej celem jest nakłonienie hotelarzy do ograniczenia plastikowych opakowań i jednorazowych naczyń w ramach kampanii edukacyjnej. Kilkadziesiąt ekologicznych porad zawartych w przewodniku przygotowanych przez Izbę ma pomóc w tych działaniach.

– O szkodliwości plastiku i jego ogromnej ilości w środowisku mówi dzisiaj cały świat. Korzystając z pozycji największej organizacji samorządu w naszej branży, apelujemy do hotelarzy o zmniejszenie ilości plastiku zużywanego w obiektach hotelowych. Jestem przekonany, że my, hotelarze, możemy zrobić wiele w tym zakresie, a wdrożenie nawet jednego rozwiązania wpłynie pozytywnie na nasze otoczenie – mówi prezes IGHP Ireneusz Węgłowski.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Z związku z prowadzoną akcją Izba przygotowała specjalny przewodnik zawierający 30 ekologicznych porad. Dotyczą one głównie sposobów wymiany plastikowych przedmiotów na te bardziej przyjazne środowisku. Można je wykorzystać m.in. w pokojach, gastronomii, pomieszczeniach wellness, spa, w recepcji, lobby czy w marketingu. Przykładowo: lunch boxy można podawać hotelowym gościom w papierowych torbach, plastikowe podkładki w restauracjach można wymienić na papierowe lub płócienne, a plastikowe sztućce zamienić drewnianymi. Poradnik ten jest dostępny w wersji elektronicznej dla hotelarzy na stronie internetowej Izby.

Niektóre hotele sieciowe mają już wypracowane standardy, np. w zakresie eliminacji jednorazowych opakowań, plastikowych sztućców czy słomek. Z kolei rodzinne, niewielkie obiekty realizują już własne projekty ekologiczne. Ale zachęcamy wszystkich hotelarzy, również nienależących do IGHP, by dzielili się swoimi doświadczeniami. Warto uczyć się wzajemnie od siebie – przekonuje Węgłowski.

W kwietniu 2017 roku Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego podpisała zobowiązanie do przestrzegania, promowania i wdrażania wartości odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju turystyki. Akcja “Hotele bez plastiku” są jednym z takich działań.