Rząd USA przeznaczy ponad sto milionów dolarów na badania w sektorze PV

Władze amerykańskie zapowiedziały, że w ramach Biura Technologii Energetyki Słonecznej (ang. Solar Energy Technologies Office – SETO) resort energii przeznaczy środki finansowe na około siedemdziesiąt projektów badawczych, które umożliwi rozwój technologii w sektorze energetyki słonecznej. Projekty skupią się na technologii CSP (ang. concentrated solar power, pol. skoncentrowana energia słoneczna) oraz technologiach integrujących fotowoltaikę z państwowym elektrosystemem.

O zamiarach Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych poinformował Sekretarz Energii Rick Perry. „Amerykańska pomysłowość jest motorem naszej ekonomiki energii. Inwestowanie we nasze wszystkie bogate źródła energii, w tym technologie solarne, pomoże obniżyć koszty i zapewnić, że kraj będzie wiodącym światłem w produkcji energii i innowacji” – wyjaśnił przedstawiciel amerykańskiej administracji.

Rząd Stanów Zjednoczonych przeznaczy około dwudziestu siedmiu milionów dolarów na dwadzieścia osiem projektów, które pomoże w stymulowaniu rozwoju sektora słonecznego. Badania będą dotyczyły zwiększenia wydajności infrastruktury słonecznej, zmniejszenia kosztów materiałów i przetwarzania energii, zwiększenia niezawodności ogniw, modułów oraz całych systemów fotowoltaicznych.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Kolejne 8,65 miliona dolarów USA zainwestuje w kompetencje pracowników pracujących w sektorze energetyki słonecznej. Z kolei czterdzieści cześć milionów dolarów zostanie wykorzystane w rozwoju badań, które umożliwią bezproblemową integrację energetyki solarnej z krajową siecią energetyczną.

Abigail Ross Hopper, prezes i dyrektor generalny amerykańskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej (ang. Solar Energy Industries Association – SEIA) powiedziała w odniesieniu do planów resortu energii, że „niezwykle ważne jest, aby Stany Zjednoczone zachowały światową pozycję lidera w opracowywaniu zaawansowanych, wydajnych technologii solarnych w ramach ogniw słonecznych, jak i całym sektorze energii słonecznej”. Dodała, że priorytetowe znaczenie mają projekty dotyczące rozwoju pracowników, którzy tworzą sektor fotowoltaiki.

„Dzisiejsze oświadczenie sekretarza Perry’ego jest kolejnym pozytywnym krokiem w umacnianiu ważnej publiczno-prywatnej relacji między rządem federalnym a amerykańskim przemysłem fotowoltaicznym. Z niecierpliwością czekamy na sposobność skorzystania z tej możliwości dzięki innowacyjnym projektom słonecznym, które napędzają amerykańską gospodarkę energetyczną w bardziej ekologiczny i bardziej przystępny sposób w kierunku niezawodnej przyszłości” – wyjaśniła przedstawicielka SEIA.

Smart Electric Power Alliance (SEPA) wydał raport 2017 Utility Solar Market w którym eksperci stwierdzają, że Stany Zjednoczone posiadają 33,4 GW zainstalowanej energii słonecznej, podczas gdy 9,4 GW mocy zostało włączonych do sieci elektroenergetycznej USA w 2016 roku. Przodującym stanem w rozwoju energii słonecznej jest Kalifornia. Z kolei SEIA poinformował, że od 2014 roku poziom instalacji fotowoltaicznych na obszarach szkolnych w USA powiększył się o osiemdziesiąt sześć procent. Poziom instalacji energetyki słonecznej wzrósł dwukrotnie, co daje obecnie około1 GW zainstalowanej mocy.

Źródła: PV Tech, SEIA