Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Samochód elektryczny, który obraca się o 180 stopni w miejscu? Poznaj projekt Hyundaia

Samochód elektryczny, który obraca się o 180 stopni w miejscu? Poznaj projekt Hyundaia

Parkowanie równoległe czy zawracanie stanie się błahostką? Hyundai zaprezentował podczas tegorocznego CES w Las Vegas samochód elektryczny, który dzięki systemowi e-Corner jest w stanie skręcić koła o 90 stopni.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Hyundai i jego wyjątkowy samochód elektryczny

Koreański producent zaprezentował elektryka, który został wyposażony w innowacyjny system e-Corner. System ma ułatwić m.in parkowanie równoległe czy zawracanie, z którym nieprzerwanie spora część kierowców ma spore problemy. 

Nowy samochód elektryczny Hyundaia jest w stanie wykonać obrót o 180 stopni … w miejscu. System e-Corner opiera się na skrętnych o 90 stopni przednich i tylnich kołach. Hyundai tą nietypową jazdę określa w swoich prezentacjach jako “crab driving”.

Producent przekonuje, że patent może okazać się również przydatny w jeździe po drogach wielopasmowych, gdzie przyda się podczas wyprzedzania innych pojazdów. Hyundai wierzy, że system e-Corner uda wprowadzić się na rynek już w 2025 roku. Technologia może zostać użyta w kompaktowych samochodach elektrycznych, a także SUV-ach.

aktualne zdjecie portal 1800x900 22
Samochód elektryczny – Hyundai system e-Corner,

Renault przetarł szlak samochodowi elektrycznemu Hyundaia

System ze skrętnymi oboma osiami samochodu już kilkanaście lat temu montował w swoich pojazdach Renault. Za sprawą systemu 4Control przy każdym z tylnych kół zainstalowano elektryczny siłownik, który w zależności od aktualnej prędkości jazdy i kąta skrętu przedniej osi, skręcają tylne koła.

Do prędkości 60 km/h wychylają się do 3.5 stopnia w kierunku przeciwnym do kół przednich. Powyżej tej prędkości maksymalnie skręcają się w tę samą stronę co przednia oś do wartości 3.5 stopnia. 4Control montowany był w bardzo popularnych w Polsce modelach Renault takich jak: Laguna czy Megane.

System e-Corner Hyundaia idzie jednak w swojej technologii dużo dalej. Kierowca dzięki temu rozwiązaniu będzie mógł sam zdecydować, koła której osi skręcą aż o 90 stopni. Możliwości nowatorskiego pomysłu koreańskiego producenta pokazuje nagranie, które udostępniamy poniżej.

Źródła: hyundaimotorgroup.com, francuskie.pl

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.