Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

„Zielona ostoja” w Otwocku zaprojektowana przez koncern Renault

„Zielona ostoja” w Otwocku zaprojektowana przez koncern Renault

Między Otwockiem a Józefowem był kiedyś teren, którego niezwykła fauna i flora przyciągała turystów i wczasowiczów. Teraz jest to zanieczyszczona, pełna smogu niecka. Ten stan rzeczy postanowił zmienić francuski producent samochodów i zainwestować w ekologiczny kompleks.

BANER MOBILEB1
Reklama

Edukacja i wypoczynek

Zaprojektowana i finansowana przez Renault „Zielona ostoja” ma pełnić nie tylko rolę parku. Pomysłodawcy chcą przede wszystkim edukować mieszkańców, zaangażować w prośrodowiskowe inicjatywy oraz uczyć zasad zero waste. Świetnym miejscem na tego typu działania jest teren położony 25 kilometrów od Warszawy w okolicach rezerwatu przyrody. Pokazuje on bowiem, jak wielki wpływ ma środowisko na działalność człowieka. Kiedyś ostoja różnorodnej fauny i flory. Dzisiaj nieatrakcyjna dziura…

Rezerwat pełen cudów

Warto w kilku słowach opisać, jak niezwykły jest teren wybrany pod ekoinwestycję. Tamtejsze lasy goszczą na drzewach 120 gatunków ptaków, a w rzece Świder wprawne oko dojrzy aż 25 gatunków ryb. Warto dodać, że taka liczba stanowi aż 20% wszystkich gatunków w Polsce. Ale i ssaki chętnie zatrzymują się w tych stronach. Powszechnie występują przede wszystkim wydry i ryjówki.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Kopciuchy dewastują środowisko

Ogromnym zagrożeniem dla tej imponującej różnorodności jest oczywiście szkodliwa działalność człowieka. Najgorzej prezentuje się stan tamtejszych wód oraz powietrza. W wyniku palenia w nieodpowiednich piecach, toksycznym opałem nad rezerwatem nieustannie wisi gęsty smog. Natomiast zanieczyszczone wody oraz ich niedobór w wyniku suszy hydrologicznej wpływa na degradację fauny, a w konsekwencji na wymieranie gatunków.

Koncern samochodowy z misją ekologiczną

Renault zapowiada, że „Zielona ostoja” to jedna z licznych inwestycji, które firma ma w planach, aby wspierać działania na rzecz środowiska. Zarząd ogłosił, że koncern już 2050 chce osiągnąć zeroemisyjność, a w międzyczasie znacznie zmniejszyć swój ślad węglowy. Renault jest również jednym z pionierów na rynku elektromobilności, a ich propozycji samochodu elektrycznego osiąga imponującą sprzedaż.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Dodatkowe fundusze

Nie tylko Renault zaangażował się w projekt w Otwocku. Dofinansować postanowił go również lokalny samorząd oraz sieć marketów JYSK. Swoją cegiełkę dołożyło również warszawskie Centrum UNEP/ GRID.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.