Samorządy z północy województwa śląskiego otrzymają unijne dotacje na OZE

Trzy samorządy z północnego subregionu województwa śląskiego otrzymają unijne dofinansowanie w wysokości ponad 12 milionów złotych. Środki przeznaczone zostaną na przedsięwzięcia dotyczące produkcji i dystrybucji czystej energii z OZE. Dotacja ta jest wynikiem konkursu jaki przeprowadziło województwo w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych w Regionalnym Programie Operacyjnym (RPO) Województwa Śląskiego na lata 2014-20.

Największa kwota, aż 7,5 miliona złotych, trafi do Myszkowa, na realizację dwóch projektów związanych z dostawą i montażem instalacji solarnych w budynkach jednorodzinnych. Z tego 4,3 miliona złotych pochodzić ma z programu operacyjnego.

Kolejny projekt to budowa infrastruktury do produkcji energii z OZE w Częstochowie, na co przeznaczono 2,9 miliona z RPO. W ramach środków z programu zrealizowane zostaną również „Słoneczna Dąbrowa Zielona” za 1,1 miliona złotych oraz mikroinstalacje PV na dachach budynków użyteczności publicznej gminy Dąbrowa Zielona za 700 tysięcy złotych.

W konkursie na liście dodatkowej znajduje się jeszcze czternaście pozytywnie ocenionych projektów, które aktualnie nie otrzymują dofinansowania. W przypadku gdy pojawią się dodatkowe środki, mogą one zostać przeznaczone na ich realizację.

Jak informuje marszałek woj. śląskiego, Wojciech Saługa, konkurs ten wpisuje się w cele tzw. uchwały antysmogowej. „Podjęcie w zeszłym roku, zaraz po Małopolsce, uchwały antysmogowej to był tylko pierwszy krok. Niezbędne są kolejne. Z jednej strony uparcie kładziemy nacisk na edukację, z drugiej nie możemy odwracać się plecami od inwestycji, które są proekologiczne, a jednocześnie gwarantują ograniczenie niskiej emisji”, wyjaśnia.

Zgłoszone do konkursu projekty, które doczekały się finansowania, to w większości systemy solarne dla gospodarstw domowych. Oprócz pozyskiwania energii cieplnej ze słońca, projekty obejmują też instalację pomp ciepła.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Islandia: Kopalnie bitcoinów pożerają zasoby energetyczne

Następny artykuł

Porsche podwaja nakłady na budowę aut elektrycznych

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,