Satelitarny obraz zanieczyszczeń na świecie

Nowy europejski satelita pozwala na obrazowanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń na całym świecie, wliczając w to między innymi pyły emitowane przez wulkany w Indonezji (na zdjęciu).

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) udostępniła niedawno zdjęcia zrobione przez satelitę Copernicus Sentinel-5P, które pokazują rozłożenie dwutlenku azotu nad Europą. Zanieczyszczenie tym gazem jest generowane głównie przez jeżdżące samochody i procesy przemysłowe. Na fotografii poniżej, zrobionej 7 listopada, doskonale widać, jak tego rodzaju zanieczyszczenia koncentrują się nad Holandią i zagłębiem Ruhry w Niemczech.

Inny opublikowany obraz pokazuje wysokie stężenie tlenku węgla, pochodzącego z pożarów i ognisk, jakie często pali się – na różną skalę – w Azji, Afryce i Ameryce Południowej.

Kolejne zdjęcie (poniżej) przedstawia stężenie dwutlenku siarki, popiołu i smoły wokół czynnego wulkanu Mount Agung, który znajduje się na Bali. Fotografię wykonano w zeszłym miesiącu w czasie wzmożonej aktywności tego obiektu.

Satelitę Copernicus Sentinel-5P umieszczono na orbicie 13 października tego roku. Został zaprojektowany do monitorowania stężenia dwutlenku azotu, metanu, tlenku węgla i innych zanieczyszczających atmosferę gazów, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia ludzi i przyczyniają się do zmian klimatycznych na świecie.

Źródło: phys.org

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Skąd się bierze wiatr w sklepie?

Następny artykuł

Zatoka Pucka boryka się z problemem chorych ryb. Przyczyną broń chemiczna?

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: