Sejmik Małopolski nie poddaje się w walce ze smogiem

Temat smogu stał się tak popularny, że aplikacje do monitoringu zanieczyszczeń powietrza na urządzenia mobilne biją rekordy popularności – nigdy nie były tak chętnie pobierane, jak obecnie. Ludzie nagle zaczęli zdawać sobie sprawę, że problem istnieje i nie można go pominąć bez żadnego przeciwdziałania. Świadomość obywatelska znacząco wzrosła, dzięki rozgłosowi mediów – nie tylko ogólnopolskich, lecz także lokalnych. Także politycy i organy samorządowe budzą się z leniwego letargu, próbując przeciwdziałać narastającemu kłopotowi. Wynikiem tego są nowe projekty ustaw oraz reformy, które mają umożliwić na powrót oddychanie czystym powietrzem.


Sejmik Małopolski przyjął w tym tygodniu ustawę antysmogową, która obowiązywać będzie na terenie całego województwa małopolskiego. Podpisany dokument wnosi sporo zmian, które nakładają na mieszkańców województwa pewne ograniczenia w niektórych kwestiach, lecz są to rozwiązania potrzebne dla dobra całości. Nadal na terenie województwa będzie można używać jako opału różnorakich paliw stałych (w tym węgla) lecz jego jakość będzie musiała spełniać określone kryteria. Karane będzie używanie paliw niskiej jakości, takich jak muły czy floty węglowe. Ustawa wprowadza również zapisy odnośnie do pieców – w nowo budowanych mieszkaniach konieczne będzie zamontowanie pieca, spełniającego najnowsze normy (piąta generacja). Do 2023 roku mają zostać wymienione również wszystkie piece obecnie wykorzystywane, które nie spełniają norm. Dla pieców trzeciej oraz czwartej generacji okres ten będzie wydłużony o trzy lata do 2026 roku. Kominki znajdujące się w mieszkaniach muszą zostać wyposażone w elektrofiltry, a każdy nowo budowany kominek musi mieć sprawność cieplną powyżej 80 procent.

Za zmianami zagłosowało 33 radnych z różnych ugrupowań. Wprowadzone zmiany będą obowiązywać tylko na terenie województwa małopolskiego, lecz kwestią czasu wydaje się wprowadzenie podobnych przepisów w skali całego kraju. Potrzebny jest jednak odpowiedni projekt w sejmie oraz wspólne stanowisko obecnych w parlamencie partii. Na poziomie wojewódzkim udało się ustalić wspólne stanowisko – czego przykładem jest Małopolska, być może podobnie będzie w Warszawie.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Autonomiczne autobusy już w Paryżu

Następny artykuł

Podano proponowane ceny referencyjne dla aukcji OZE na 2017 rok

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , ,