Sektor fotowoltaiczny w Niemczech ma się dobrze jak nigdy

farma fotowoltaiczna

Grudzień zeszłego roku był rekordowo udany dla niemieckiej branży fotowoltaicznej. W grudniu ubiegłego roku jak podała agencja federalna Bundesnetzagentur zainstalowano systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 441,021 MW – to rekordowa wartość w roku 2016. Całkowita nowa moc PV zainstalowana w zeszłym roku przez naszych zachodnich sąsiadów to 1,542 GW, z czego miesięcznie średni około 100 MW.

Tak udany grudzień jest zasługą głównie mniejszych, dachowych systemów fotowoltaicznych. Tego rodzaju instalacji pojawiło się w grudniu ponad 2000 z łączną mocą wynoszącą 376,45 MW. Dla kontrastu większych, naziemnych instalacji było zaledwie 14 (łączna moc 64,57 MW).

Mimo rekordowej mocy podłączonej w ostatnim miesiącu zeszłego roku ta całkowita, roczna ilość nowych mocy jest mniejsza niż zakładane przez rząd centralny 2,5 GW rocznie. Częściowo może to wynikać z faktu, że jeszcze około 3500 instalacji o łącznej mocy 334,8 MW wybudowanych w zeszłym roku wciąż czeka na podłączenie.

Na rekordową ilość nowych mocy zainstalowanych w ostatnim miesiącu 2016 roku może mieć zmiana zasad dofinansowania, jaka miała miejsce na początku bieżącego roku. Od 1 stycznia br. instalacje o mocy większej niż 750 kW są wspierane przez rząd tylko w ramach systemu aukcyjnego. Mniejsze instalacje nadal mogą liczyć na dofinansowanie poprzez system taryf gwarantowanych.

Całkowity potencjał fotowoltaiczny w Niemczech przekracza 41 GW. Daje to temu krajowi drugą pozycję na świecie – większy potencjał PV posiadają jedynie Chińczycy z 77 GW zainstalowanym do końca zeszłego roku.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Dom w szklarni – najprostszy sposób wykorzystania słońca do ogrzania mieszkania

Następny artykuł

Ankieta dla pracowników – możesz wykonać ją samodzielnie!

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,