Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Siemens będzie miał w ofercie największą turbinę na świecie

Siemens będzie miał w ofercie największą turbinę na świecie

Siemens Gamesa Renewable zapowiada skonstruowanie największej turbiny wiatrowej, większej od V-164-8.0, którą oferuje MHI Vestas i większej od Heliade-X od General Electric, która jest w fazie testów. Wcześniej jednak Siemens chce wprowadzić na rynek turbinę o mocy 10 MW. Jaką moc będzie miała ich najnowsza jednostka?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Największe turbiny wiatrowe na świecie

Urządzenie od MHI Vestas ma 9,5 MW mocy, a średnica wirnika z łopatami wynosi 164 metry. Obecnie jest to największa turbina dopuszczona na rynek komercyjny. Użyto je choćby w farmie Northwester 2 u w morskiej farmie wiatrowej u wybrzeży Belgii. Wkrótce jednak General Electric chce rozpocząć sprzedaż 12 MW-owej siłowni Heliade-X, której średnica wirnika rozciąga się na odległość 220 metrów. Testowy egzemplarz stoi w porcie w Rotterdamie.

W połowie lutego (w czasie silnych wiatrów w całej Europie) turbina od GE wygenerowała rekordowe 288 MWh energii elektrycznej w ciągu jednej doby! Docelowo w skali roku ma dostarczać 67 GWh energii elektrycznej, pracując przy średnim współczynniku wykorzystania mocy – 67 procent. General Electric chce dość szybko uzyskać potrzebną certyfikację i rozpocząć sprzedaż już w przyszłym roku.

SG 14-222 DD – 14 MW z jednej turbiny

Do wyścigu największych dołącza Siemens Gamesa Renewable Energy. Na ruszenie ze sprzedażą czeka model turbiny do morskich farm wiatrowych o mocy 10 MW i średnicy 193 metrów. Pojawiła się też informacja o wdrożeniu turbiny 11 MW-owej. Model SG 11.0-200 DD ma pojawić się w ofercie w 2022 roku. Teraz producent podał komunikat, że ich nowa turbina będzie miała w sprzedaży turbinę o mocy 14 MW, do 15 przy rozbudowie. Będzie ona wykorzystywała technologię przekładniową Direct Drive.

Model SG 14-222 DD będzie miało łopatę o długości 108 metrów, a średnica wirnika wynosi 222 metry. Produkcja energii ma być większa o około 25 proc. niż w przypadku SG 11.0-200 DD. Roczna produkcja energii najnowszej turbiny-gigantki ma odpowiadać zapotrzebowaniu 18 tysięcy gospodarstw domowych.

Prototyp ma pojawić się jeszcze w tym roku, a do sprzedaży turbina zostanie przekazana w 2023 roku.

Źródło: gramwzielone.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.