Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Sklepy Żabka stawiają na energię z OZE. Umowa będzie obowiązywać przez 10 lat

Sklepy Żabka stawiają na energię z OZE. Umowa będzie obowiązywać przez 10 lat

Żabka Polska podpisała umowę na zakup energii elektrycznej z OZE. Ma ona obowiązywać przez 10 lat. Na mocy ustaleń PPA Modus Asset Management będzie dostarczał rocznie około 50 GWh zielonej energii elektrycznej polskiej sieci sklepów wytwarzanej przez grupę elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy przekraczającej 65 MW. 

Reklama

Sklepy Żabka zasilane OZE

Dzięki umowie z PPA Modus Asset Management Żabka Polska będą pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych, która stanowi ponad 9% ich rocznego zużycia energii elektrycznej. Pierwsze dostawy z farm fotowoltaicznych do popularnych sklepów rozpoczęły się już w maju 2023 roku.

– Zwracamy szczególną uwagę na kwestię zapotrzebowania na energię, które stale rośnie w związku z rozwojem i zwiększeniem różnorodności oferty handlowej w naszej działalności biznesowej. Obecnie 100% energii elektrycznej we własnej działalności pochodzi z odnawialnych źródeł energii. W nasze działania angażujemy jednak również sklepy Żabka prowadzone przez franczyzobiorców. Ponad 57% zużywanej przez nie energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych – jest produkowana przez ich własne instalacje fotowoltaiczne lub są one objęte gwarancjami pochodzeniaAdam Manikowski, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Zarządzający Żabka Polska.

Modus Asset Management po raz pierwszy wchodzi na polski rynek umów PPA. Po zakontraktowaniu już ponad 88 GWh na Litwie, firma zamierza wspierać polskie przedsiębiorstwa w osiąganiu ich celów w zakresie dekarbonizacji i zerowego zużycia energii netto. W nadchodzących latach Modus Asset Management planuje zapewnić znaczącą nową moc projektów energii odnawialnej dla odbiorców korporacyjnych w Polsce.

– Zabezpieczenie kosztów zakupu energii elektrycznej i zmniejszenie śladu węglowego poprzez PPA zyskuje na popularności wśród podmiotów korporacyjnych w naszym regionie. Jesteśmy dumni, że możemy napędzać pozytywne zmiany w kierunku bardziej zrównoważonej, zdekarbonizowanej przyszłości, wraz z partnerami, takimi jak Żabka Polska. Dzięki rosnącemu portfelowi aktywów Modus Asset Management w zakresie wytwarzania energii odnawialnej w Polsce i krajach bałtyckich, spodziewamy się wzrostu w obszarze zawieranych umów PPAmówi Povilas Pečiulis, CEO Modus Asset Management.

Żabka Polska a dekarbonizacja

Firma zobowiązała się do zmniejszenia o 25% (rok bazowy 2020) emisji gazów cieplarnianych w zakresie 1 i 2 do końca 2026 r., a także zmniejszenia intensywności emisji dwutlenku węgla w sklepach o 70%, w tym przejścia na energię elektryczną ze źródeł odnawialnych w sieci franczyzowej oraz inicjatyw mających na celu zmniejszenie zużycia energii i emisji z innych źródeł.

– Kontynuujemy działania określone w planie dekarbonizacji Grupy Żabka, który został zatwierdzony przez SBTi i jest częścią naszych umów z instytucjami finansowymi. Podpisanie wirtualnego kontraktu na zakup zielonej energii elektrycznej pozwoli nam poprawić efektywność energetyczną całej sieci i ułatwi dalszą redukcję emisji z zakresu trzeciego w sklepach franczyzowych. Umowa PPA to kolejny krok na drodze do dywersyfikacji portfela energii elektrycznej przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu na środowiskoMarta Wrochna-Łastowska, Członek Zarządu, Dyrektor Finansowy, Grupa Żabka.

Źródło: Informacja prasowa Modus Asset Managment

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.