Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Sklepy Żabka stawiają na energię z OZE. Umowa będzie obowiązywać przez 10 lat

Sklepy Żabka stawiają na energię z OZE. Umowa będzie obowiązywać przez 10 lat

Żabka Polska podpisała umowę na zakup energii elektrycznej z OZE. Ma ona obowiązywać przez 10 lat. Na mocy ustaleń PPA Modus Asset Management będzie dostarczał rocznie około 50 GWh zielonej energii elektrycznej polskiej sieci sklepów wytwarzanej przez grupę elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy przekraczającej 65 MW. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Sklepy Żabka zasilane OZE

Dzięki umowie z PPA Modus Asset Management Żabka Polska będą pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych, która stanowi ponad 9% ich rocznego zużycia energii elektrycznej. Pierwsze dostawy z farm fotowoltaicznych do popularnych sklepów rozpoczęły się już w maju 2023 roku.

– Zwracamy szczególną uwagę na kwestię zapotrzebowania na energię, które stale rośnie w związku z rozwojem i zwiększeniem różnorodności oferty handlowej w naszej działalności biznesowej. Obecnie 100% energii elektrycznej we własnej działalności pochodzi z odnawialnych źródeł energii. W nasze działania angażujemy jednak również sklepy Żabka prowadzone przez franczyzobiorców. Ponad 57% zużywanej przez nie energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych – jest produkowana przez ich własne instalacje fotowoltaiczne lub są one objęte gwarancjami pochodzeniaAdam Manikowski, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Zarządzający Żabka Polska.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Modus Asset Management po raz pierwszy wchodzi na polski rynek umów PPA. Po zakontraktowaniu już ponad 88 GWh na Litwie, firma zamierza wspierać polskie przedsiębiorstwa w osiąganiu ich celów w zakresie dekarbonizacji i zerowego zużycia energii netto. W nadchodzących latach Modus Asset Management planuje zapewnić znaczącą nową moc projektów energii odnawialnej dla odbiorców korporacyjnych w Polsce.

– Zabezpieczenie kosztów zakupu energii elektrycznej i zmniejszenie śladu węglowego poprzez PPA zyskuje na popularności wśród podmiotów korporacyjnych w naszym regionie. Jesteśmy dumni, że możemy napędzać pozytywne zmiany w kierunku bardziej zrównoważonej, zdekarbonizowanej przyszłości, wraz z partnerami, takimi jak Żabka Polska. Dzięki rosnącemu portfelowi aktywów Modus Asset Management w zakresie wytwarzania energii odnawialnej w Polsce i krajach bałtyckich, spodziewamy się wzrostu w obszarze zawieranych umów PPAmówi Povilas Pečiulis, CEO Modus Asset Management.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Żabka Polska a dekarbonizacja

Firma zobowiązała się do zmniejszenia o 25% (rok bazowy 2020) emisji gazów cieplarnianych w zakresie 1 i 2 do końca 2026 r., a także zmniejszenia intensywności emisji dwutlenku węgla w sklepach o 70%, w tym przejścia na energię elektryczną ze źródeł odnawialnych w sieci franczyzowej oraz inicjatyw mających na celu zmniejszenie zużycia energii i emisji z innych źródeł.

– Kontynuujemy działania określone w planie dekarbonizacji Grupy Żabka, który został zatwierdzony przez SBTi i jest częścią naszych umów z instytucjami finansowymi. Podpisanie wirtualnego kontraktu na zakup zielonej energii elektrycznej pozwoli nam poprawić efektywność energetyczną całej sieci i ułatwi dalszą redukcję emisji z zakresu trzeciego w sklepach franczyzowych. Umowa PPA to kolejny krok na drodze do dywersyfikacji portfela energii elektrycznej przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu na środowiskoMarta Wrochna-Łastowska, Członek Zarządu, Dyrektor Finansowy, Grupa Żabka.

Źródło: Informacja prasowa Modus Asset Managment

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.