Słońce, które daje nam prąd

Czy promienie słoneczne mogłyby zastąpić tradycyjne elektrownie? Ludzie wciąż nad tym pracują.

Największym i najbardziej znanym źródłem energii naturalnej jest Słońce. Świeci przecież każdego dnia. Czy wyobrażacie sobie, że promyki słońca mają tak wielką moc, że gdybyśmy umieli wykorzystać całą ich energię, to nie trzeba byłoby używać już żadnej innej? Słońce by wystarczyło. Nie tylko daje nam światło, nie tylko nas cieszy, ale także ogrzewa i odpowiednio wykorzystane pomaga w produkcji prądu.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Taki mały promyczek słońca leci na ziemię razem z innymi, podobnymi mu promykami. I chociaż lecą razem, każdy z nich ląduje w innym miejscu. Jeden na kwiatku, inny na naszej czapce, niektóre na dachach, a jeszcze inne mają szczęście i lądują na panelach fotowoltaicznych. Są to takie płyty, na pierwszy rzut oka podobne do luster, zrobione z małych płytek krzemu.

Krzem to pierwiastek, który bardzo lubi słońce. Promienie słoneczne przysiadają na krzemie i go łaskoczą. Wtedy w nim budzą się takie małe kulki, zwane elektronami. Są tak malutkie, że nie możemy ich zobaczyć. Te małe kulki od tych słonecznych łaskotek zaczynają biegać po krzemie i w ten sposób tworzy się prąd.

Ale to nie wszystko! Otrzymany prąd przepływa przez urządzenie, które sprawia, że nadaje się on do użytku. Może trafić do gniazdka, a później po podpięciu wtyczki do dowolnego urządzenia w domu, na przykład komputera.

Czy można taki prąd przechować, przetrzymać, jeśli mamy go dużo?

Jeśli nie możesz od razu zużyć wytworzonej w twoim domu energii elektrycznej, zostaje ona przesłana do sieci, aby ktoś inny mógł z niej skorzystać, a ty płacisz niższy rachunek za prąd. I nic się nie marnuje!

Oczywiście takie instalacje, które znajdują się na domach, nie są duże. Czy wyobrażasz sobie, że podobne, tylko o wiele, wiele większe tworzą całe elektrownie słoneczne? Czasami są tak duże jak całe osiedla!

Takie baterie fotowoltaiczne można też wykorzystywać w małych urządzeniach. Może masz w domu kalkulator z takimi małymi płytkami? To właśnie malutkie baterie słoneczne. Albo widzisz panele na przystankach, ławkach, przy słupach? Dostarczają one energię potrzebną do oświetlenia, podgrzania krzesełek, albo małych stacji ładowania telefonów komórkowych. Sprytne? A może Ty też masz jakiś ciekawy pomysł, gdzie można umieścić panele fotowoltaiczne i chcesz stać się małym wynalazcą?

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Energia naturalna

Elektrownia słoneczna

Krzem

Panel fotowoltaiczny