Codzienny raport smogowy – 18.07.

Kolejny dzień z czystym powietrzem, w całym kraju stężenia pyłów zawieszonych na dopuszczalnych poziomach. Czy wiecie, że gęsty smog, który występuje w Chinach może zmniejszać wydajność fotowoltaiki? W Nature Energy opublikowano informację, że jeśli lider elektrowni słonecznych zmniejszyłby zanieczyszczenie do poziomy z lat 60-tych XX wieku, kraj mógłby produkować dodatkowe 14 TWh godzin rocznie z instalacji działających w 2016 roku. Jeśli wziąć pod uwagę planowany rozwój PV, w 2030 roku byłoby to od 51-74 TWh więcej. I jak tu walczyć OZE z węglem, kiedy pyły zasłaniają słońce?

Codzienny raport smogowy – 23.03.

Sobotni poranek zaczyna się od złej jakości powietrza w prawie całej Polsce. W większości miast czujniki pokazują przekroczenia norm PM10 i PM2.5. Tymczasem zapowiada się pod względem pogodowym naprawdę ładna sobota – synoptycy przewidują, że w niektórych miejscach może być nawet 18 stopni Celsjusza oraz duuuużo słońca! Macie jakieś plany? Pamiętajcie, by monitorować jakość powietrza i chronić się przed smogiem.

Chcesz polecieć na słońce? Nic prostszego!

„Living with a Star” to program realizowany przez Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, znaną jako NASA. Jednym z projektów realizowanych w jej ramach jest wysłanie sondy Solar Probe w najgorętsze rejony kosmosu. Mowa bowiem o słońcu, którego temperatura powierzchni wynosi nieco ponad 5,5 tysiąca stopni Celsjusza. NASA chce się do niego zbliżyć.