Problem dotyczący plastikowych odpadów jest kwestią złożoną. Oprócz nadmiaru produkowanych przez nas śmieci dochodzi też palący temat segregowania odpadów. Szacuje się, że Unia Europejska poddaje recyklingowi tylko 30-40% plastiku. Czy wiesz co dzieje się z resztą tworzyw sztucznych?
To, że segregujemy odpady i płacimy za ich utylizowanie, nie znaczy, że nasze śmieci poddawane są ponownemu przetworzeniu. Nasza kontrola nad śmieciami kończy się w momencie zabrania ich przez służby komunalne. Ogromna ilość śmieci z Europy trafia poza granice UE, gdzie ich ilość drastycznie wzrasta. Część tworzyw plastikowych należy do grupy tzw. odpadów niebezpiecznych. Sam proces recyklingu często zagraża zdrowiu i życiu ludzi oraz środowisku.
Spis treści
Opakowani
Problem nadmiernej ilości plastikowych śmieci leży w fałszywym postrzeganiu ich jako odpadów nadających się do przetworzenia. Recyklingowi można poddać w zasadzie dwa z nich – politereftalan etylenu (PET) oraz polietylen. Sam proces segregacji może odbywać się nieprawidłowo – dodatkowym problemem są na przykład brudne opakowania.
W latach 2009-2017 znacznie wzrosła ilość wyrzucanych opakowań. Na przestrzeni 8 lat wyrzuciliśmy o 16% więcej rozmaitych pudełek, czyli około 174 kg śmieci na osobę. Plastik stanowi 19% odpadów opakowaniowych.
Źródło: https://ec.europa.eu/
Polacy lubią plastik
Według analiz Eurostat Statistics Explained każdy z nas wyrzuca prawie 50 kg plastikowych odpadów rocznie. Tym samym Polska plasuje się na niechlubnym, czwartym miejscu w wyścigu generowania sztucznych odpadów. Przetwarzamy ponownie około 35% plastiku. Co dzieje się z resztą śmieci? 31% trafia na wysypiska, a 39% jest spalanych. W skali globalnej produkcja i spalanie tworzyw sztucznych niebotycznie zwiększają światową emisję CO2.
Nie nadążamy
Krajowe systemy gospodarki odpadami nie nadążają z obróbką plastików. UE przyznaje, że połowa sztucznych śmieci przeznaczonych do ponownego przetworzenia trafia do krajów spoza Unii, na przykład do obciążonych śmieciami Chin i państw Afryki Zachodniej. Ilość eksportowanych śmieci z UE wciąż intensywnie wzrasta. Istnieją obawy, że niedługo naszymi odpadami zostanie przeciążone wysypisko śmieci w Ghanie.
Źródło: https://ec.europa.eu/
Co robić?
Wydaje się, że nasze codzienne wybory i minimalizowanie zużycia plastiku to kropla w morzu śmieci. Ogromna skala wykorzystywania tworzyw sztucznych wymaga radykalnych przemian strukturalnych i regulacji.
Rok 2021 ma przynieść zmiany w obrębie radzenia sobie ze małymi, plastikowymi odpadami. Za rok wejdzie w życie dyrektywa dotycząca używania plastikowych sztućców, patyczków higienicznych i talerzy. Natomiast w Anglii już zakazano używania plastikowych słomek.
Rozszerzona odpowiedzialność producentów (ROP) to pomysł na polepszenie sytuacji związanej z segregacją odpadów. Szacuje się, że ta zasada będzie obowiązywać w Polsce od początku 2022 roku. Wprowadzenie nowych regulacji ma zachęcić producentów do korzystania z ekologicznych rozwiązań, a nie plastikowych opakowań.
Źródła:
ec.europa.eu
krytykapolityczna.pl
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.