Solaris nie będzie już polski?

Solaris nie będzie już polski?

Solaris to najprawdopodobniej jedna z najbardziej znanych polskich firm na zachodzie Europy. Jej autobusy jeżdżą po wielu europejskich miastach, wśród których znajdują się m.in. Bruksela oraz Berlin. Wiele wskazuje na to, że już niedługo firma może przestać być polska, ponieważ obecni właściciele przedsiębiorstwa rozważają sprzedaż wszystkich posiadanych akcji. Jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”, pośrednictwem w znalezieniu nowego właściciela akcji zajmuje się niemiecka firma Goetzpartners.

Spekuluje się, że wykupem pewnej ilości akcji mógłby być zainteresowany Polski Fundusz Rozwoju. Taki obrót spraw mógłby spowodować, że firma wciąż po części byłaby polska. Są to jednak tylko przypuszczenia, a samym zakupem pełnego pakietu akcji interesują się inwestorzy z wielu innych miejsc – m.in. z Chin.

Z pewnością można powiedzieć, że chętnych na zakup nie zabraknie, ponieważ Solaris to firma z potencjałem, dynamicznie rozwijająca się na przestrzeni ostatnich lat, co doskonale pokazują statystyki. Tylko w 2017 roku Solaris sprzedał 1397 sztuk różnego rodzaju pojazdów, co jest jak do tej pory rekordowym wynikiem.

Przejęcie Solarisa przez zagranicznego inwestora może być końcem pewnej ery. Firma z Bolechowa to jedna z nielicznych, której udało się osiągnąć tak duży sukces poza rodzimym, polskim rynkiem. Szczegółowe motywy decyzji rodziny Olszewskich nie są znane, ale według medialnych informacji chodzi wyłącznie o powody osobiste, niezwiązane z sytuacją na rynku.